Dane adresowe:

Muzeum Saturn w Czeladzi
ul. Dehnelów 10
41-250 Czeladź
tel.: 32 265 42 93, 32 265 42 98

Jesteś na: Strona główna / Aktualności

Aktualności

 • Znaleziono 484 wiadomości.

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • Następna
 • Ostatnia
"Kobiety w obrazach"

Kolejne spotkanie z cyklu ”Kod Mistrzów czyli historia sztuki dla koneserów” w ramach Muzealnej Akademii Seniora to okazja do rozmów o kolejnej, nadzwyczajnej kobiecie, która odmieniła ów świat. Spotkanie o „Kobietach w obrazach” poprowadzi historyk sztuki i kustosz Muzeum Saturn Stefania Lazar. Zapraszamy 15 października o godz. 10.00. Wstęp wolny.

„Drewniana Czeladź. Miasto którego już nie ma

Najnowsza ekspozycja muzealna przedstawia dawne zabudowania Czeladzi. Na ekspozycji zgromadzono materiały dotyczące drewnianej architektury miasta pochodzące z XX wieku, fotografie oraz zbiory muzealne, które wyjaśniają tajniki konstrukcji zabudowy drewnianej oraz te, ukazujące detale będące często prawdziwymi dziełami sztuki rzemieślniczej. Wystawę będzie można oglądać w Muzeum Saturn od 18 października do 1 grudnia.

Drewniana Czeladź. Miasto którego już nie ma?

18 października o godz. 17.00 Dobrawa Skonieczna-Gawlik przedstawi zarówno założenia projektowe, jak i wyniki prowadzonych badań terenowych oraz kwerend archiwalnych projektu badawczego. Tego popołudnia otwarta zostanie najnowsza ekspozycja muzealna przedstawiająca dawne zabudowania Czeladzi, podkreślając ich ważną rolę we współczesnym obliczu miasta.

Guzikowy zawrót głowy

W niedzielne popołudnie czeladzkich juniorów ogarnął prawdziwy, guzikowy zawrót głowy. Pod kierunkiem Dobrawy Skoniecznej-Gawlik uczestnicy stworzyli drzewka szczęścia pełne guzikowych listków. Każdy z nich symbolizował inne marzenie oraz niezliczone pokłady pomyślności w ich spełnianiu.

Kalendarz historyczny na 2020 rok

W ukazujących się od 6 lat, wydawanych przez Muzeum Saturn Kalendarzach Historycznych, szatę graficzną stanowią najczęściej archiwalne zdjęcia naszego miasta. Te, które wraz z najnowszym kalendarzem będą Państwu towarzyszyć na co dzień w roku 2020 zostały wykonane ręką Wilhelma Kidawy. Kalendarz jest dostępny do nabycia w siedzibie Muzeum Saturn w cenie 20,00 zł.

Zapraszamy do lektury "Oficyny Saturnowskiej"

Najnowszy numer informatora muzealnego otwiera podsumowanie pikniku historycznego podczas którego uczestnicy wzięli udział w jednej z bitew granicznych – wtargnięcia zwiadowców niemieckich na tereny kopalni Saturn w marcu 1919 roku. Uwadze czytelników polecamy także artykuł dotyczący najnowszej ekspozycji muzealnej „Czeladź w projektach architektonicznych” będącej zwieńczeniem kilkuletnich badań w zakresie budownictwa.

Guzik z pętelką

Co może powstać z tysiąca małych, kolorowych guzików? Fantazyjne zdobienia, a może cały obraz? Kreatywne wykorzystanie materiałów pasmanteryjnych pokaże juniorom Dobrawa Skonieczna-Gawlik. W październiku zapraszamy wyjątkowo w pierwszą niedzielę miesiąca (6 października). To będzie kolorowy zawrót głowy.

Aleksander Dumas na śląskiej ziemi

Wyjątkowe spotkanie w ramach Czeladzkiego Salonu Historycznego upłynęło w tajemniczej atmosferze pełnej miłości, zazdrości oraz skandalu. Alicja Zdziechiewicz, autorka publikacji wydanej w 2016 roku przez Urząd Miasta Mysłowice "Paryżanin na Śląsku czyli Aleksander Dumas w Mysłowicach" opowiedziała o nieznanym wątku historii francuskiego pisarza i wydarzeniach z 1851 roku, rozgrywających się w Mysłowicach.

Tyle słońca.. w jesienny wieczór

Pierwszy, powakacyjny koncert z cyklu „Muzyczne Piątki” odbył się klasycznie w ostatni piątek miesiąca. 27 września w Muzeum Saturn rozbrzmiały największe przeboje Anny Jantar w wykonaniu charyzmatycznej wokalistki i pianistki Joanny Smajdor. Inauguracja kolejnego sezonu Muzycznych Piątków z pewnością należała do udanych ściągając do Sali Lustrzanej rzesze wielbicieli zarówno saturnowskich koncertów jak i talentu artystki.

Napoleon Bonaparte jakiego nie znamy

Kim był najwybitniejszy dowódca wojskowy oraz najważniejsza postać w historii Francji? Jak chłopiec z Korsyki został militarnym geniuszem? O Napoleonie Bonaparte jakiego nie znamy opowie znakomity historyk, pracownik naukowy Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. dr hab. Dariusz Nawrot. Na spotkanie pełne historii zapraszamy 11 października o godz. 17.00. Wstęp wolny.

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • Następna
 • Ostatnia

Redakcja strony: Aktualności Rejestr zmian

 • Podmiot udostępniający informację: 
 • Pierwsza publikacja:  
 • Aktualizacja publikacji:  
 • Wytworzenie publikacji:  
 • Zatwierdzenie informacji:  
Drukuj Liczba odwiedzin: 56

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl