Dane adresowe:

Muzeum Saturn w Czeladzi
ul. Dehnelów 10
41-250 Czeladź
tel.: 32 265 42 93, 32 265 42 98

Jesteś na: Strona główna / Aktualności

Aktualności

01 MAR 2019

"...zachowałam się, jak trzeba"

O tragicznych losach niespełna 18-letniej Danuty Siedzik opowiedziała dr Kornelia Banaś z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach, arcyciekawy wykład dotyczył zaplecza rodzinnego i środowiskowego Inki oraz motywacji, które kierowały młodą sanitariuszką. Prelegentka wzbudziła w słuchaczach silne emocje oraz skłoniła do przemyśleń dotyczących trudnych czasów powojennych i wyborach, gdzie każda ze ścieżek jest ryzykowna.

Danuta Siedzikówna ps. „Inka” – wychowana w duchu niepodległości i dumy w własnego państwa. Po tragicznej śmierci obojga rodziców, 15-letnia Danuta wraz z siostrą wstąpiła do Armii Krajowej, gdzie odbyła kurs dla sanitariuszek. Po II wojnie światowej pozostała w konspiracji, zachowując gotowość do walki z nowym reżimem, wierząc na odzyskanie przez Polskę suwerenności. Dołączyła do oddziału 5. Wileńskiej Brygady AK, gdzie została sanitariuszką i łączniczką.

20 lipca 1946 została aresztowana i oskarżona o udział w związku zbrojnym. Po ciężkim śledztwie, pełnym tortur, skazana została na dwukrotną karę śmierci przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Gdańsku. Wyrok wykonano 28 sierpnia 1946 r. „Inka” została rozstrzelana w wieku niespełna osiemnastu lat, działała na rzecz niepodległego bytu państwa polskiego.

Po latach Inkę uznano za niewinną, obecnie jest patronką ulic, skwerów, szkół w całej Polsce. Pośmiertnie oznaczona Orderem Odrodzenia Polski „Polonia Restituta” za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, pozostaje inspiracją dla twórców, poetów, pisarzy i pobudką do działania dla kolejnych pokoleń.

 

Wykład dr Kornelii Banaś "Inka - życiorys pisany patriotyzmem"

 

wszystkie aktualności rejestr zmian wiadomości

Redakcja strony: Aktualności Rejestr zmian

  • Podmiot udostępniający informację: 
  • Pierwsza publikacja:  
  • Aktualizacja publikacji:  
  • Wytworzenie publikacji:  
  • Zatwierdzenie informacji:  
Drukuj Liczba odwiedzin: 56

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl