01 MAJ 2016

225. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

3 Maja 1791 roku Sejm Wielki uchwalił Konstytucję 3 Maja – pierwszą w nowożytnej Europie i drugą na świecie nowoczesną, spisanej ustawę zasadniczą. O kilka miesięcy wyprzedzała ona trzecią na świecie konstytucję francuską, uchwaloną we wrześniu tego samego roku.

Konstytucja 3 Maja wprowadzała prawo powszechnej niepodległości oraz trójpodział władzy na ustawodawczą (dwuizbowy parlament), wykonawczą (król) i sądowniczą, zmieniła ustrój państwa na monarchię konstytucyjną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, odbierając prawo głosu i decyzji w sprawach państwa szlachcie nieposiadającej ziemi, wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób łagodząc najgorsze nadużycia pańszczyzny.

Fakt uchwalenia Konstytucji został uznany za święto już dwa dni później, w czasie rozbiorów obchody kolejnych rocznic były jednak zakazane. Po odzyskaniu niepodległości Sejm Ustawodawczy uchwałą z 29 kwietnia 1919 wprowadził obchody 3 Maja jako święta narodowego. Zakazane przez władze komunistyczne, święto ponownie wprowadzono w 1990 roku.