23 SIE 2019

27. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa

Jak w latach ubiegłych, Muzeum Saturn włącza się w najważniejsze święto zabytków starego kontynentu: Europejskie Dni Dziedzictwa. Każdego roku państwa członkowskie Rady Europy przygotowują liczne wydarzenia, udostępniają obiekty, organizują bezpłatne wykłady, warsztaty, wycieczki. Działania te mają na celu podkreślenie wspólnych korzeni naszej kultury, popularyzację tradycji i zwyczajów oraz uwrażliwienie na problematykę ochrony zabytków.

W ramach tegorocznej, 27. edycji EDD przebiegającej pod hasłem „Polski splot” Muzeum Saturn przygotowało wydarzenia, których kanwą jest architektura Czeladzi:

6 września, godz. 17.00

• Otwarcie wystawy "Czeladź w projektach architektonicznych" prezentującej plany budowlane obiektów powstałych w Czeladzi pod koniec XIX wieku i w pierwszych dekadach XX stulecia. Wśród projektów zobaczyć będzie można m.in. stronę techniczną zrealizowanych w mieście budynków użyteczności publicznej oraz mieszkaniowych, projekt szkoły przy ul. Będzińskiej, a także niezrealizowane wizje czeladzkiego kościoła farnego.
  • Wernisażowi będzie towarzyszyć wykład Stefanii Lazar omawiający najważniejsze projekty czeladzkich obiektów.

7 września, godz. 19.00

• Zwiedzanie z Anną Binek-Zajdą, historykiem i kustoszem Muzeum Saturn, świątyni będącej przykładem zrealizowanego projektu architektonicznego w międzywojennej Czeladzi.
  • Zbiórka na placu kościelnym przed wejściem do Kościoła pw. Matki Bożej Bolesnej, ul. Kościuszki 3, Czeladź-Piaski.

8 września, godz. 13.00

• Warsztaty plastyczne "Budujemy Czeladź" poświęcone architekturze naszego miasta.
  • Zajęcia z kustoszem Muzeum Stefanią Lazar. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc obowiązują zapisy od 1 września w siedzibie Muzeum, ul. Dehnelów 10 lub telefonicznie 32 265 42 98.

Wszystkie wydarzenia w ramach EDD są bezpłatne.