Dane adresowe:

Muzeum Saturn w Czeladzi
ul. Dehnelów 10
41-250 Czeladź
tel.: 32 265 42 93, 32 265 42 98

Jesteś na: Strona główna / Aktualności

Aktualności

07 MAJ 2016

71. rocznica zakończenia II wojny światowej

 

Kapitulacja Niemiec została podpisana w jednym z berlińskich kasyn o godzinie 22.30. Przerwanie działań wojennych nastąpiło dokładnie o godzinie 23.01. Przypomnieć należy także, iż ceremonia ta została na żądanie Józefa Stalina powtórzona, bowiem pierwszy akt kapitulacji niemieckich sił zbrojnych podpisał 7 maja o godz. 2.41 w Reims gen. Alfred Jodl.

W momencie podpisywania dokumentu kończącego II wojnę światową na starym kontynencie w Moskwie było już kilka minut po północy, dlatego też Rosjanie swoje obchody zakończenia wojny świętują 9 maja. Warto zaznaczyć, że w Polsce w okresie PRL, również 9 maja był uznawany jako dzień kończący ten potężny konflikt.

Polscy historycy różnią się w ocenie znaczenia 8 maja 1945 r. dla Europy i naszego kraju. Według jednych badaczy, koniec wojny w Europie oznaczał przede wszystkim zwycięstwo nad nazizmem i ocalenie narodu polskiego przed biologiczną zagładą. Dla innych, 8 maja jest dniem klęski narodów wschodniej Europy, oddanych przez zachodnich aliantów pod sowieckie panowanie.

Kapitulacja III Rzeszy zakończyła działania wojenne w Europie. Nadal jednak toczyły się walki z Japonią na Dalekim Wschodzie. Dopiero podpisanie przez Japonię aktu kapitulacji w dniu 2 września 1945 r. było ostatecznym końcem II wojny światowej, która pochłonęła (według różnych szacunków) od 50 do 78 mln ofiar - poległych, zamordowanych i zmarłych w wyniku działań wojennych.

 

                                                                                             

wszystkie aktualności rejestr zmian wiadomości

Redakcja strony: Aktualności Rejestr zmian

  • Podmiot udostępniający informację: 
  • Pierwsza publikacja:  
  • Aktualizacja publikacji:  
  • Wytworzenie publikacji:  
  • Zatwierdzenie informacji:  
Drukuj Liczba odwiedzin: 56

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl