Dane adresowe:

Muzeum Saturn w Czeladzi
ul. Dehnelów 10
41-250 Czeladź
tel.: 32 265 42 93, 32 265 42 98

Jesteś na: Strona główna / Aktualności

Aktualności

17 LIP 2017

77. rocznica „Krwawej środy”

17 lipca 1940 roku w Czeladzi miały miejsce tragiczne wydarzenia, które przeszły do historii pod nazwą „krwawa środa”.

Wszystko zaczęło się kilka dni wcześniej, kiedy dwóch funkcjonariuszy policji miało zatrzymać Henryka Kowalskiego za uchylanie się od obowiązku pracy. Policjanci nie zastali poszukiwanego w domu, lecz od jednego z ulicznych przechodniów zażądali okazania dowodu tożsamości. Zatrzymany (zidentyfikowany przez Niemców jako Kowalski) zaczął stawiać opór i postrzelił jednego z funkcjonariuszy – Heinischa - po czym zbiegł z miejsca zdarzenia. Natychmiast aresztowano kilka osób, głównie spokrewnionych z Henrykiem Kowalskim.

Rano, 17 lipca, w Czeladzi pojawili się, oprócz miejscowych zastępów policji, 83 batalion Schupo, batalion szkoleniowy policji pomocniczej z terenu dzisiejszej dzielnicy Katowic – Wełnowca, jak również oddział Kripo. Po zablokowaniu wyjazdów z miasta przystąpiono do przeszukiwań mieszkań, z których wyprowadzono wszystkich mężczyzn powyżej 14 roku życia. Nakazano im położyć się na ulicy, a następnie bito ich i znęcano się nad nimi kopiąc, bijąc pałkami, batami oraz skacząc, także depcząc po nich. Krwawe represje miały objąć około 6000 tysięcy mężczyzn zebranych w różnych punktach miasta.

Wrażenie, jakie dramatyczna „krwawa środa” wywarła na mieszkańcach Czeladzi było ogromne, a oczekiwany efekt w postaci zastraszenia został w pełni osiągnięty.

wszystkie aktualności rejestr zmian wiadomości

Redakcja strony: Aktualności Rejestr zmian

  • Podmiot udostępniający informację: 
  • Pierwsza publikacja:  
  • Aktualizacja publikacji:  
  • Wytworzenie publikacji:  
  • Zatwierdzenie informacji:  
Drukuj Liczba odwiedzin: 56

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl