Dane adresowe:

Muzeum Saturn w Czeladzi
ul. Dehnelów 10
41-250 Czeladź
tel.: 32 265 42 93, 32 265 42 98
e-mail: muzeumczeladz[at]gmail.com

Jesteś na: Strona główna / Aktualności

Aktualności

26 WRZ 2016

77. rocznica Polskiego Państwa Podziemnego

Po agresji niemieckiej i radzieckiej we wrześniu 1939 roku państwo polskie nie przestało istnieć. Trwało ono jako Polskie Państwo Podziemne. Mimo bezwzględnego terroru funkcjonowały wszystkie jego organa, zarówno cywilne, jak i wojskowe. Było kierowane przez w pełni legalne i uznawane na Zachodzie władze naczelne: Prezydenta, Rząd i Naczelnego Wodza oraz ich krajowe przedstawicielstwa. Określenie: Polskie Państwo Podziemne pojawiło się po raz pierwszy w okupowanym kraju na łamach Biuletynu Informacyjnego w dniu 13 stycznia 1944 roku.

Już w nocy z 26 na 27 września 1939 r. z inicjatywy gen. Michała Tokarzewskiego – Karaszewicza powstała w oblężonej Warszawie - Służba Zwycięstwu Polski. Celem tej organizacji o wojskowo – politycznym charakterze było prowadzenie działalności konspiracyjnej oraz organizowanie akcji dywersyjnych. W dniu 13 listopada 1939 roku została ona przekształcona w Związek Walki Zbrojnej (ZWZ), podlegający rządowi emigracyjnemu. 14 lutego 1942 roku generał Władysław Sikorski przekształcił ZWZ w Armię Krajową (AK). Jej Komendantem Głównym został generał Stefan Rowecki, wybitny teoretyk walk miejskich. Utworzenie AK miało służyć scaleniu wszystkich grup wojskowych w jedną organizację, podległą rządowi RP na uchodźstwie.

Stolicą Polskiego Państwa Podziemnego była Warszawa, a po upadku powstania warszawskiego przeniesiono ją do Częstochowy.

Święto Polskiego Państwa Podziemnego, będącego fenomenem na skalę światową, obchodzone jest współcześnie co roku 27 września, uchwalone zaś zostało przed 17 laty w dniu 11 września przez Sejm RP poprzez aklamację.

wszystkie aktualności rejestr zmian wiadomości

Redakcja strony: Aktualności Rejestr zmian

  • Podmiot udostępniający informację: 
  • Pierwsza publikacja:  
  • Aktualizacja publikacji:  
  • Wytworzenie publikacji:  
  • Zatwierdzenie informacji:  
Drukuj Liczba odwiedzin: 56

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl