04 WRZ 2020

81 lat temu Niemcy wkroczyli do Czeladzi

W dniu 5 września przypada 81. rocznica wkroczenia wojsk niemieckich do Czeladzi. Pierwszymi oznakami wybuchu II wojny światowej były niemieckie samoloty epizodycznie pojawiające się nad miastem oraz ruchy polskich oddziałów wojskowych wycofujących się z zajmowanych pozycji. Jednak już wieczorem 2 września w Czeladzi pojawiły się liczne grupy uchodźców z Górnego Śląska. Prawdziwa panika natomiast nadeszła następnego dnia. Mieszkańcy Czeladzi w pośpiechu opuszczali domy i udawali się w kierunku Będzina, stamtąd zaś na różne sposoby próbowano podążać za wycofującym się wojskiem polskim. Wielu czeladzian podzieliło tragiczne losy wrześniowych uchodźców tracąc życie, dobytek, część z nich dotarła aż do granicy z Rumunią. Wraz z ludnością uciekły też władze miasta, a pozostali na miejscu mieszkańcy zorganizowali Komitet Obywatelski (przewodniczył mu Grzegorz Sadowski), którego głównym zadaniem była ochrona mienia czeladzian, a także Milicję Obywatelską.

W początkowych dniach okupacji Czeladź znajdowała się pod zarządem wojskowym - przedstawicielem władz niemieckich był kapitan Marienfeld. Podobnie jak w innych zajmowanych miejscowościach na wstępie ogłoszono rozkaz oddania wszelkiej broni. W dniu 8 września do Czeladzi przybył nowy komendant miasta – Oberfeldmeister Werner Schäfer.

Miesiąc później, w październiku 1939 r., Hitler wydał dekret o wcieleniu Górnego Śląska, Wielkopolski i Pomorza do Rzeszy, co nastąpiło 26 października. Do utworzonej rejencji katowickiej, obejmującej obszar byłego województwa śląskiego, w listopadzie 1939 r. włączono także Zagłębie Dąbrowskie. Przez tę rejencję przebiegała granica celna oddzielająca historyczny Górny Śląsk od terenów należących wcześniej do zaborów rosyjskiego i austriackiego. W tym sensie Czeladź ponownie stała się miastem granicznym. Na początku 1941 r. z terenów rejencji katowickiej i opolskiej utworzono osobną prowincję górnośląską. Taki stan utrzymał się do końca okupacji.