24 PAŹ 2016

Ballady na dwa serca

Zaiste, to nie był ani zwyczajny koncert, ani powszedni występ artystów, ani też recital. Za mało byłoby także powiedzieć, że była to tylko muzyczna opowieść o dolach i niedolach ludzkiego żywota. A to wszystko dlatego, że publika zgromadzona w miniony piątek w Muzeum Saturn znalazła się w zupełnie innym wymiarze ulegając przezeń obcowaniu z magicznymi chwilami czy wręcz aurą niesamowitości, których twórcami byli Dominika Żukowska i Andrzej Korycki --niedościgli mistrzowie w tworzeniu nastrojów.

Ona - piękny, liryczny głos i takaż aparycja. On - urodzony muzyk o ujmującej osobowości, zachwycający sposobem wykonywania wszelkich pieśni i piosenek.

Duet od lat zafascynowany repertuarem trzech wybitnych postaci ballady rosyjskiej: Bułata Okudżawy, Włodzimierza Wysockiego oraz Żanny Biczewskiej wyśpiewał – zarówno po rosyjsku, jak i w polskich tłumaczeniach – wiele emocjonalnych utworów między innymi takich jak: „Modlitwa”, „Pożegnanie Polski”, „Aleksander Siergiejewicz Puszkin”, „Piosenka o piechocie”, „Niebieski balonik”, „Droga na Smoleńsk”, „Pieśń gruzińska”. Poruszający najwrażliwsze struny naszych sumień muzycy otworzyli wiolinowym kluczem krainę, w której mieszka prawda o przyjaźni, tęsknocie, miłości, przeszłości i pamięci...Pobudzające do myślenia o sprawach bliskich każdemu z nas słowa udowodniły, że dusze i serca ludzi są bez granic.

Podczas występu artyści zapraszali zebranych do wspólnego śpiewania, co zostało chętnie przyjęte. Nie szczędzili ponadto anegdot ze swojego życia scenicznego nawiązując bez trudu niezwykle serdeczny kontakt wywołując przy tym uśmiech, zachwyt, ale i refleksję. Zebrani długo nie chcieli ich wypuścić domagając się bisów. Warto dodać, że tak znakomite nazwiska przyciągnęły rekordową liczbę widzów. Tłok był ogromny, nieprzerwana fala ludzi z trudem mieściła się najpierw w drzwiach, a potem w salach. Wiele osób - jak się później okazało - wiernych fanów duetu przyjechało spoza województwa śląskiego. Ale i w Czeladzi Dominika Żukowska i Andrzej Korycki mogą liczyć na pokaźne grono oddanych wielbicieli.