06 GRU 2018

Cała Czeladź śpiewa kolędy

Historia kolędowania sięga czasów średniowiecza, kiedy to pieśni bożonarodzeniowe przywędrowały do Polski z Zachodu. W polskim dorobku zapisało się ponad 500 kolęd i pastorałek, a jedną z najstarszych jest „Zdrów bądź, Królu Anielski”, datowana na 1424 rok.

Wspólnie kolędowanie niesie za sobą radość, poczucie bliskości i jedności – szczególnie ważne w Świętach Bożego Narodzenia. Ta piękna tradycja, kultywowana przez dziesiątki pokoleń naszych przodków, wprowadza magiczny nastrój, zbliża dotychczas obcych sobie ludzi oraz wywołuje wspomnienia dawnych lat, osób, których już z nami nie ma. Kolędy wraz z wieczerzą wigilijną i choinką wciąż są nieodzownym symbolem Bożego Narodzenia. Tradycją bez której trudno wyobrazić sobie te najbardziej rodzinne ze wszystkich świąt.

W Muzeum Saturn 14 grudnia o godz. 17.00 wspólnie, pod kierunkiem Anny Piech (śpiew) i Tobiasza Nykamowicza (fortepian), zaśpiewamy 21 najpiękniejszych pieśni bożonarodzeniowych, celebrując ten wyjątkowy, rodzinny czas.

Serdecznie zapraszamy!