22 PAŹ 2018

Chwała Niepodległej!

Piknik militarno-historyczny „Chwała Niepodległej” już za nami. Od godzin południowych w sąsiedztwie Pałacu pod Filarami stacjonowały Grupy Rekonstrukcji Historycznych: Ostfront, Piechoty Heer oraz 72. Tulskiego Pułku Piechoty. Pokazy dawnego uzbrojenia  połączone były z prezentacją taktyki wojskowej. Pośród rozłożonych namiotów zorganizowano biuro werbunkowe do Legionów Polskich oraz punkty sanitarne, w których opatrywano rany żołnierzom oraz potrzebującym nagłej pomocy zwiedzającym.

O godzinie 17.00 miała miejsce promocja książki „Czeladzkie drogi do Niepodległej Rzeczypospolitej” połączona z okolicznościowym wykładem autora publikacji, znakomitego historyka, znawcy dziejów Zagłębia Dąbrowskiego prof. dra hab. Dariusza Nawrota.

Po prelekcji wszystkich gości zaproszono na wystawę planszową pt. „Czeladzkie drogi do Niepodległej” przygotowaną przez Muzeum Saturn w Czeladzi, którą wzbogacono eksponatami militarnymi pochodzącymi ze zbiorów Zagłębiowskiego Muzeum Militariów Dragon w Sosnowcu.