12 CZE 2017

Czas przednówku

Czas przednówku był niegdyś dla ludności wiejskiej, a w szczególności tej ubogiej, trudnym okresem pod względem dostępności do pożywienia. Kiedy kończyły się zapasy zgromadzone jesienią, spiżarnie i spichlerze były już puste wówczas wypatrywano pierwszych wiosennych roślin którymi można było zaspokoić głód. Dziko rosnące rośliny były powszechnie zbierane i  używane jako pokarm bądź dodatek do jedzenia. Jakie rośliny rosnące na naturalnych stanowiskach wykorzystywano dawniej jako pożywienie i czy przygotowane z nich posiłki były smaczne? Tego wszystkiego dowiemy się z wykładu Dobrawy Skoniecznaj-Gawlik „Na przednówku. Jadalne rośliny dziko rosnące w Polsce” zorganizowanego w ramach Muzealnej Akademii Seniora. Na spotkanie zapraszamy do Muzeum Saturn w Czeladzi 20 czerwca o godzinie 10.00.