17 WRZ 2018

Czeladź dla Niepodległej

Takie oto hasło było klamrą spinającą wszystkie wydarzenia zorganizowane podczas trzeciego wrześniowego weekendu przez Muzeum Saturn w związku z obchodami 26. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. W ramach tegorocznej odsłony tej inicjatywy zainspirowanej wyjątkową rocznicą - 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości czeladzkie Muzeum przygotowało szereg atrakcji o różnorodnym charakterze z powodzeniem rozbudzających zainteresowanie społeczności lokalnej burzliwą przeszłością kraju i własnego regionu, lecz także przypominających o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. Ofiarny dorobek procesów dziejowych zakończonych powrotem Polski na mapę świata został odtworzony w przedmiocie kresowych kontekstów historii naszego miasta oraz obrazu najstarszego czeladzkiego cmentarza jako ogrodu żywych i umarłych. Na program uroczystości złożyły się: wernisaż wystawy fotografii autorstwa Andrzeja Kotuleckiego prezentującej bliskie sercom Polaków, a zarazem bezcenne pod względem artystycznym, jak również historycznym zabytki sztuki sepulkralnej znajdujące się na Cmentarzach Łyczakowskim oraz Orląt Lwowskich, koncert w wykonaniu Kresowej Kajakarskiej Wiary, wystąpienie dyrektor placówki Iwony Szaleniec przedstawiające stan naukowych badań w zakresie czeladzkiego epizodu biografii urodzonego w Czeladzi Jurka Bitschana - młodego obrońcy Lwowa poległego 21 listopada 1918 r. Niezwykle znamienny punkt całego programu stanowiła prezentacja muzealnego wydawnictwa kartograficznego zatytułowanego „W panteonie chwały. Szlak walk o polskość czeladzian grobami znaczony. Cmentarz parafii pw. św. Stanisława BM przy ul. Nowopogońskiej.”, będącego w istocie zmaterializowaną ambicją upamiętnienia poświęcenia czeladzian czynnie zaangażowanych na przestrzeni wielu lat w zmagania o odrodzenie państwowości polskiej, których nagrobki znajdują się na najstarszej czeladzkiej nekropolii.

Z każdym rokiem wszystkie imprezy organizowane przez Muzeum Saturn w ramach EDD zyskują na popularności. Nie inaczej było tegorocznego późnego lata. Urozmaicona i nietuzinkowa oferta spotkała się z zasłużoną przychylną oceną.