05 MAJ 2017

Czeladzka Noc Muzeów - Austro-Węgry Najjaśniejszego Pana Franciszka Józefa I

W sobotę, 13 maja Muzeum Saturn zaprasza do swojej siedziby na kolejną edycję Nocy Muzeów.

Czeladzka placówka od kilku lat z powodzeniem uczestniczy w tej ogólnoeuropejskiej akcji. Propozycja odwiedzin obiektu muzealnego w godzinach nocno-wieczornych oraz specjalnie przygotowane, atrakcyjne programy tematyczne zawsze przyciągają znaczną liczbę gości.

Ta szczególna rozrywka wpisała się już trwale w kalendarz wydarzeń kulturalnych. Jest wyczekiwana, komentowana, omawiana. W tym roku, z rozmysłem Muzeum Saturn realizuje sobotnią „Noc Muzeów” tydzień przed oficjalną datą imprezy, tak by umożliwić czeladzianom wzięcie udziału w eventach organizowanych przez inne muzea i ośrodki kulturalne.

13 maja Muzeum Saturn otwiera swoje podwoje na jedyną taką Noc - Noc pod panowaniem Franciszka Józefa!

Szczegółowy program wydarzenia:

1. Moda na Klimta – warsztaty plastyczne dla dzieci w ramach Muzealnego Klubu Juniora prowadzone pod kierunkiem Dobrawy Skoniecznej – Gawlik. Obowiązują zapisy do 11 maja pod nr telefonu 32 265 42 98. Początek zajęć: godz. 13.00.

od godz. 15.30.

1. Gawęda Leszka Mazana – dziennikarza, pisarza, szwejkologa o Wiedniu, Najjaśniejszym Panu i dobrym wojaku Szwejku.
  2. Zwiedzanie wystawy „Gustav Klimt – prekursor modernizmu” użyczonej przez Austriackie Forum Kultury w Warszawie.
  3. Prelekcja i pokaz strojów z epoki rządów cesarza przygotowane przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej i Kostiumingu „Krynolina”.
  4. Koncert Straussowski w wykonaniu zespołu kameralnego Orkiestry im. Telemanna z Bielska-Białej.

Dodatkowymi pokusami będą także możliwość wykonania fotografii z eleganckimi damami ubranymi w historyczne suknie oraz zakupu chlebka „Komyśniaka” swoimi tradycjami sięgającego armii Monarchii Austrowęgierskiej, której to był głównym pożywieniem.