21 PAŹ 2016

Czesław Słania królewski grawer rodem z Czeladzi

Nazywany był królem grawerów, obywatelem świata, czarodziejem rylca, cesarzem pośród sztycharzy, arcymistrzem sztuki rytowniczej. Był artystą o niezwykłym temperamencie i niezaspokojonej ciekawości twórczej, zaskakującym nowatorskimi rozwiązaniami. Ten niezmordowany wirtuoz rylca jak nikt inny był zakochany w swojej pracy — dla niej świat realny pozostawiał za progiem pracowni. Jego dzieła, powielane na wszystkich kontynentach w miliardowych nakładach, oglądali ludzie różniący się wiekiem, kolorem skóry, językiem.

Z całą pewnością był też najsłynniejszym Polakiem-emigrantem mieszkającym w Szwecji. I co najważniejsze był jednym z nas, ponieważ Czesław Słania urodził się 22 października 1921 r. w Czeladzi. Przypadająca zatem 95. rocznica urodzin wielkiego artysty stanowi doskonałą okazję do przypomnienia tej znamienitej sylwetki.

Biogram Czesława Słani w zakładce WHO is WHO