18 PAŹ 2016

Czy czas jest iluzją?

Potrafimy go mierzyć, i to bardzo precyzyjnie, traktujemy go jako coś cennego, co można zaoszczędzić lub poświęcić, uskarżamy się na jego brak, ale tak naprawdę nawet nie potrafimy powiedzieć, czym właściwie jest. Nic dziwnego, że czas, jego upływ i związany z nim problem przemijania fascynują ludzi od tysiącleci. Nie inaczej było na pierwszym powakacyjnym spotkaniu odbywającym się w ramach Muzealnej Akademii Seniora 18 października w Muzeum Saturn. Próbę wykazania iluzoryczności czasu podjęła Anna Binek-Zajda. Przedstawiona, niekonwencjonalna koncepcja wywołała bardzo duże poruszenie. Czy warto ufać swoim wspomnieniom? Dlaczego liczy się tylko „tu i teraz”, Co sprawia, że z każdym rokiem czas pędzi coraz szybciej? Wokół takich pytań koncentrowała się, będąca podsumowaniem spotkania, żywa dyskusja zdająca się nie mieć końca.