Dane adresowe:

Muzeum Saturn w Czeladzi
ul. Dehnelów 10
41-250 Czeladź
tel.: 32 265 42 93, 32 265 42 98
e-mail: muzeumczeladz[at]gmail.com

Jesteś na: Strona główna / Aktualności

Aktualności

28 MAJ 2018

Dworska kuchnia pełna smaku!

Za nami 8. Czeladzka Noc Muzeów, podczas której przenieśliśmy się do tradycyjnej kuchni dworskiej.

Najbardziej oczekiwane wydarzenie muzealne rozpoczęło się wykładem Jolanty Zaczkowskiej – kustosza Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Niezwykle odkrywcza i ciekawa prelekcja dotyczyła urządzenia dawnej kuchni, zwyczajów panujących na dworach oraz przygotowywania i spożywania potraw przedstawionych w literaturze i sztuce polskiej.

Nie zabrakło również atrakcji dla dzieci, które podczas warsztatów z Niezależną Grupą Popularyzatorów Nauki "Eksperymentatorzy" zgłębiali tajemnicę drożdżowego ciasta, sufletu i barwników spożywczych.

Goście muzeum mogli zapoznać się z wystawą „Alchemia kuchni”, skupiającej się na procesach przygotowywania i przechowywania produktów takich jak: fermentacja, pasteryzacja, prażenie, kiszenie czy destylacja. Zaprezentowane zostały również dawne naczynia i urządzenia pozwalające na przeprowadzenie tych jakże prostych, acz niezbędnych w kuchni czynności. Część z naczyń i urządzeń nadal możemy spotkać w nowoczesnej kuchni. Odtworzona kuchnia dworska cieszyła się zasłużonym upodobaniem, zrekonstruowany piec kaflowy, stół, dawny kredens – te elementy wystroju wnętrz choć znane z dnia codziennego, na ekspozycji wywoływały uczucie sentymentu, upływu czasu, a wręcz wzruszenia. Eksponaty  pochodziły ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Historii Katowic oraz  własnych zasobów Muzeum Saturn.

Dalsze chwile wieczoru mile upływały w towarzystwie Zespołu Śpiewaczego KGW Leśniaki. Pieśni ludowe poruszyły całą salę. Natomiast potrawy wykonane przez Panie z  Koła Gospodyń Wiejskich podbiły serca smakoszy: sery, domowe ciasta, pajda ze smalcem. Szczególne uznanie zdobyły racuchy przyrządzane na miejscu.

Wykład Dobrawy Skoniecznje-Gawlik – etnografa i kustosza Muzeum Saturn zgromadził rzeszę słuchaczy. Gawęda o spiżarni, kredensie, kuchni, przechowywaniu żywności oraz przeznaczeniu kolejnych pomieszczeń w dworze pozwoliła choć na chwilę cofnąć się do początku XX wieku. Pomogły w tym wypożyczone z Teatru Zagłębia stroje z epoki w które ubrana była załoga Muzeum Saturn.

Wieczór zwieńczył koncert Zespołu Pieśni i Tańca PKZ „Gołowianie” – kulturalnej wizytówki Zagłębia, wielokrotnie wyróżniani w krajowych i międzynarodowych festiwalach. Członkowie zespołu ubrani w tradycyjny stój zagłębiowski wykonali pieśni ludowe oraz szlacheckie.

Wszystkich gościom serdecznie dziękujemy i zapraszamy na kolejną Noc Muzeów, już za rok!

wszystkie aktualności rejestr zmian wiadomości

Redakcja strony: Aktualności Rejestr zmian

  • Podmiot udostępniający informację: 
  • Pierwsza publikacja:  
  • Aktualizacja publikacji:  
  • Wytworzenie publikacji:  
  • Zatwierdzenie informacji:  
Drukuj Liczba odwiedzin: 56

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl