28 MAJ 2018

Dworska kuchnia pełna smaku!

Za nami 8. Czeladzka Noc Muzeów, podczas której przenieśliśmy się do tradycyjnej kuchni dworskiej.

Najbardziej oczekiwane wydarzenie muzealne rozpoczęło się wykładem Jolanty Zaczkowskiej – kustosza Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Niezwykle odkrywcza i ciekawa prelekcja dotyczyła urządzenia dawnej kuchni, zwyczajów panujących na dworach oraz przygotowywania i spożywania potraw przedstawionych w literaturze i sztuce polskiej.

Nie zabrakło również atrakcji dla dzieci, które podczas warsztatów z Niezależną Grupą Popularyzatorów Nauki "Eksperymentatorzy" zgłębiali tajemnicę drożdżowego ciasta, sufletu i barwników spożywczych.

Goście muzeum mogli zapoznać się z wystawą „Alchemia kuchni”, skupiającej się na procesach przygotowywania i przechowywania produktów takich jak: fermentacja, pasteryzacja, prażenie, kiszenie czy destylacja. Zaprezentowane zostały również dawne naczynia i urządzenia pozwalające na przeprowadzenie tych jakże prostych, acz niezbędnych w kuchni czynności. Część z naczyń i urządzeń nadal możemy spotkać w nowoczesnej kuchni. Odtworzona kuchnia dworska cieszyła się zasłużonym upodobaniem, zrekonstruowany piec kaflowy, stół, dawny kredens – te elementy wystroju wnętrz choć znane z dnia codziennego, na ekspozycji wywoływały uczucie sentymentu, upływu czasu, a wręcz wzruszenia. Eksponaty  pochodziły ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Historii Katowic oraz  własnych zasobów Muzeum Saturn.

Dalsze chwile wieczoru mile upływały w towarzystwie Zespołu Śpiewaczego KGW Leśniaki. Pieśni ludowe poruszyły całą salę. Natomiast potrawy wykonane przez Panie z  Koła Gospodyń Wiejskich podbiły serca smakoszy: sery, domowe ciasta, pajda ze smalcem. Szczególne uznanie zdobyły racuchy przyrządzane na miejscu.

Wykład Dobrawy Skoniecznje-Gawlik – etnografa i kustosza Muzeum Saturn zgromadził rzeszę słuchaczy. Gawęda o spiżarni, kredensie, kuchni, przechowywaniu żywności oraz przeznaczeniu kolejnych pomieszczeń w dworze pozwoliła choć na chwilę cofnąć się do początku XX wieku. Pomogły w tym wypożyczone z Teatru Zagłębia stroje z epoki w które ubrana była załoga Muzeum Saturn.

Wieczór zwieńczył koncert Zespołu Pieśni i Tańca PKZ „Gołowianie” – kulturalnej wizytówki Zagłębia, wielokrotnie wyróżniani w krajowych i międzynarodowych festiwalach. Członkowie zespołu ubrani w tradycyjny stój zagłębiowski wykonali pieśni ludowe oraz szlacheckie.

Wszystkich gościom serdecznie dziękujemy i zapraszamy na kolejną Noc Muzeów, już za rok!