Dane adresowe:

Muzeum Saturn w Czeladzi
ul. Dehnelów 10
41-250 Czeladź
tel.: 32 265 42 93, 32 265 42 98
e-mail: muzeumczeladz[at]gmail.com

Jesteś na: Strona główna / Aktualności

Aktualności

28 STY 2020

Dzieci Potulic

Najnowsza ekspozycja Muzeum Saturn ukazuje trudną okupacyjną historię najmłodszych mieszkańców Czeladzi. „Dzieci Potulic” to najmłodsi więźniowie wojenni, ofiary dehumanizacyjnej polityki nazistowskiego okupanta i bezwzględności machiny wojennej, aresztowane wraz z rodzicami podejrzanymi o sprzyjanie lewicowym i konspiracyjnym organizacjom antyniemieckim w ramach Akcji „Oderberg”, w sierpniu 1943 roku. Oddzielone od matek, kilku- kilkunastomiesięczne i kilkuletnie dzieci, przeszły gehennę tułaczki po polenlagrach, doświadczając najgorszego – głodu, chorób, zimna, szykan, przemocy fizycznej, kar cielesnych i niepojętego cierpienia rozłąki z najbliższymi.

Po rocznym przerzucaniu z obozu do obozu, w sierpniu 1944 roku dzieci trafiły do obozu pracy w Potulicach koło Bydgoszczy. 19 lutego 1945 dzięki inicjatywie jednego z ojców, który uniknął aresztowań w 1943 roku, czterej czeladzianie: Jan Polak, Wiktor Parka, Teodor Kowalik i Władysław Bazior, przy wsparciu tworzących się dopiero struktur regionalnych władz, przywieźli z Potulic do Czeladzi 54. najmłodszych więźniów wojennych. Spośród czeladzkich dzieci aresztowanych w 1943 roku przeżyły niemal wszystkie, niemal wszystkie też wracając do rodzinnego miasta były zupełnymi sierotami.

Zgromadzone na wystawie i prezentowane z pieczołowitością wspomnienia, fotografie, dokumenty oraz artefakty są świadectwem wojennej męki i wyzwolenia z piekła.  Materiały udostępniły czeladzkie „Dzieci Potulic”: Barbara Kruczkowska, Anna Szafraniec i Maria Widurska.

Wystawa prezentowana od 12 lutego do 15 marca. Wstęp wolny.

wszystkie aktualności rejestr zmian wiadomości

Redakcja strony: Aktualności Rejestr zmian

  • Podmiot udostępniający informację: 
  • Pierwsza publikacja:  
  • Aktualizacja publikacji:  
  • Wytworzenie publikacji:  
  • Zatwierdzenie informacji:  
Drukuj Liczba odwiedzin: 56

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl