28 STY 2020

Dzieci Potulic

Najnowsza ekspozycja Muzeum Saturn ukazuje trudną okupacyjną historię najmłodszych mieszkańców Czeladzi. „Dzieci Potulic” to najmłodsi więźniowie wojenni, ofiary dehumanizacyjnej polityki nazistowskiego okupanta i bezwzględności machiny wojennej, aresztowane wraz z rodzicami podejrzanymi o sprzyjanie lewicowym i konspiracyjnym organizacjom antyniemieckim w ramach Akcji „Oderberg”, w sierpniu 1943 roku. Oddzielone od matek, kilku- kilkunastomiesięczne i kilkuletnie dzieci, przeszły gehennę tułaczki po polenlagrach, doświadczając najgorszego – głodu, chorób, zimna, szykan, przemocy fizycznej, kar cielesnych i niepojętego cierpienia rozłąki z najbliższymi.

Po rocznym przerzucaniu z obozu do obozu, w sierpniu 1944 roku dzieci trafiły do obozu pracy w Potulicach koło Bydgoszczy. 19 lutego 1945 dzięki inicjatywie jednego z ojców, który uniknął aresztowań w 1943 roku, czterej czeladzianie: Jan Polak, Wiktor Parka, Teodor Kowalik i Władysław Bazior, przy wsparciu tworzących się dopiero struktur regionalnych władz, przywieźli z Potulic do Czeladzi 54. najmłodszych więźniów wojennych. Spośród czeladzkich dzieci aresztowanych w 1943 roku przeżyły niemal wszystkie, niemal wszystkie też wracając do rodzinnego miasta były zupełnymi sierotami.

Zgromadzone na wystawie i prezentowane z pieczołowitością wspomnienia, fotografie, dokumenty oraz artefakty są świadectwem wojennej męki i wyzwolenia z piekła.  Materiały udostępniły czeladzkie „Dzieci Potulic”: Barbara Kruczkowska, Anna Szafraniec i Maria Widurska.

Wystawa prezentowana od 12 lutego do 15 marca. Wstęp wolny.