16 MAJ 2019

Finał Konkursu Wiedzy o Czeladzi za nami

15 maja w siedzibie Muzeum Saturn odbył się finał Konkursu Wiedzy o Czeladzi, nad którym honorowy patronat tradycyjnie roztoczył Burmistrz Miasta Czeladź. Po eliminacjach szkolnych, które objęły uczniów klas VII szkół podstawowych przyszedł czas na rozgrywki pomiędzy najlepszymi z najlepszych. Ten pierwszy, wewnątrzszkolny etap wyłonił 10 najprzedniejszych znawców historii naszego miasta pośród młodzieży. Finał sprawnie poprowadził Jakub Kużdżał, zaś ubarwiły występy artystycznie utalentowanych uczennic SP nr 2: Natalii Niemczyk, Natalii Nermel, Mai Ciećwierskiej oraz Emilii Grudzińskiej. Nad poprawnością przebiegu konkursu pieczę sprawowało jury w składzie: Iwona Szaleniec - dyrektor Muzeum Saturn, Antoni Krawczyk– wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Miłośników Czeladzi oraz Beata Marcinkowska – kierownik czytelni naukowej czeladzkiej MBP.

Kim z zawodu był Marian Wiśniewski? Jaką obiegową nazwę posiada pomnik usytuowany obecnie w miejscu, gdzie pierwotnie znajdował się obelisk poświęcony pamięci trzech polskich żołnierzy poległych w walkach z Niemcami w pobliżu kopalni „Saturn”? Czy pierwszy tramwaj zawitał do Czeladzi w 1938 r.? Komu została dedykowana uroczystość zorganizowana na rynku w 1917 r.? Jaką funkcję w mieście pełnił Ryszard Herman? – z takimi między innymi pytaniami musieli zmierzyć się finaliści. Uczestnicy konkursu przyzwyczaili już jury oraz widownię do znakomitych występów i tym razem nie było inaczej.

Ostatecznie po wspaniałym finiszu zwyciężył Dominik Michalski reprezentujący Szkołę Podstawową nr 1. Szeroki zasób wiadomości znakomicie opanowany pod kierunkiem Danuty Kurowskiej pozwolił mu na zdobycie lauru zwycięzcy oraz głównej nagrody w postaci dofinansowania do wakacyjnego wypoczynku we Francji organizowanego przez Urząd Miasta Czeladź w ramach wymiany młodzieży z partnerskim miastem Auby. Drugie miejsce zajął Oliwier Jędrusik - SP nr 7 (opiekun: Ewa Tarnówka), natomiast trzecią lokatę zdobyła Wiktoria Góra uczennica SP nr 3, która przyswajała wiedzę pod okiem Magdaleny Niedbały. Kolejny był Michał Otoliński – SP 7 (opiekun: Ewa Tarnówka). Na piątym miejscu na równi uplasowały się Oliwia Ślusarz – SP nr 3 (nauczycielka prowadząca Magdalena Niedbała) oraz Hanna Grabowska – SP nr 1 przygotowywana przez Danutę Kurowską. Następne lokaty zajęli: Mateusz Maryniak SP nr 2, Natasza Ponikiewcz SP nr 5, Bartosz Delikowski SP nr 2, Wiktoria Stasiak SP nr 5.

Wszyscy finaliści zostali wyróżnieni pamiątkowymi dyplomami, atrakcyjnymi wydawnictwami ufundowanymi przez Muzeum Saturn i Stowarzyszenie Miłośników Czeladzi, a także arcyciekawymi upominkami zasponsorowanymi przez Urząd Miasta oraz Muzeum Saturn. Serdeczne gratulacje, jak również podziękowania dla nauczycieli przygotowujących uczniów do tego turnieju złożyli członkowie jury i z-ca burmistrza do spraw społecznych Beata Zawiła. Bieżąca odsłona Konkursu Wiedzy o Czeladzi zakończyła się miłym akcentem - wspólną fotografią.

Konkurs Wiedzy o Czeladzki 15.05.2019