Dane adresowe:

Muzeum Saturn w Czeladzi
ul. Dehnelów 10
41-250 Czeladź
tel.: 32 265 42 93, 32 265 42 98

Jesteś na: Strona główna / Aktualności

Aktualności

04 MAR 2019

Fotograficzny portret miasta

Zbiór unikalnych zdjęć obrazujących gród nad Brynicą w drugiej i trzeciej dekadzie XX wieku można podziwiać na najnowszej muzealnej ekspozycji „Wilhelm Kidawa. Fotograficzny portret miasta. Czeladź – początek XX wieku”.

Znaczna część prezentowanych obrazów posiada nie tylko wartość sentymentalną, ale stanowi także doskonały materiał dla badaczy i miłośników przeszłości.

Autor zdjęć, Wilhelm Kidawa, choć z pochodzenia nie był czeladzianinem, ukochał to miasto i uczynił z niego swój dom.  W nowo wybudowanym domu na Rynku, otworzył zakład fotograficzny, który dzięki częściowemu przeszkleniu budynku umożliwiał wykorzystanie i operowanie światłem dziennym. Atelier szybko stało się popularne wśród czeladzian. Obok zdjęć studyjnych, Kidawa okiem obiektywu rejestrował czeladzkie pejzaże, charakterystyczne obiekty miasta, przypadkowych przechodniów i uczestników miejskich uroczystości.

 

Ekspozycja dostępna jest od 15 marca do 5 maja.

Wernisaż wystawy, uświetniony występem Katarzyny Merty (skrzypce) i Konrada Merty (akordeon), odbył się 15 marca o godz. 17.00 w siedzibie Muzeum Saturn.

 

 

wszystkie aktualności rejestr zmian wiadomości

Redakcja strony: Aktualności Rejestr zmian

  • Podmiot udostępniający informację: 
  • Pierwsza publikacja:  
  • Aktualizacja publikacji:  
  • Wytworzenie publikacji:  
  • Zatwierdzenie informacji:  
Drukuj Liczba odwiedzin: 56

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl