14 WRZ 2020

"Gdy w Czeladzi mieszkali Żydzi…"

Przez blisko kilkaset lat stanowili nieodłączny krajobraz Polski. Choć odmienni religią i zwyczajami, byli przywiązani do miejsc, w których się urodzili i wychowali. Ich sąsiadami byli nasi dziadowie i pradziadowie.

Nieśmiałe wzmianki dotyczące obecności Żydów w Czeladzi pochodzą dopiero z I poł. XIX wieku. Przed II wojną światową miasto zamieszkiwało zaledwie paręset rodzin wyznania mojżeszowego. Czeladzianie chętnie robili zakupy u żydowskich sklepikarzy, lecz w strukturze zawodowej nie brakowało również lekarzy, felczerów, aptekarzy czy urzędników.

Prezentowana na płycie czeladzkiego rynku ekspozycja przybliża przedstawicieli żydowskiej społeczności, charakterystyczne zabudowania a także życie i sprawy codzienne wyznawców judaizmu mieszkających w naszym mieście przed laty.

"Gdy w Czeladzi mieszkali Żydzi…"