10 MAR 2020

Historia Zdzisława Badochy

Święto poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia stało się przyczynkiem do zaprezentowaniu gościom historii Zdzisława Badochy ps. Żelazny – żołnierza Armii Krajowej urodzonego w Dąbrowie Górniczej. Stał się legendą 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej.

Fabularyzowany dokument przedstawiał losy jednego z najdzielniejszych niezłomnych żołnierzy, postrach komunistycznej bezpieki na Pomorzu. Opowieść o przyjaźni, zdradzie i walce do granic własnych możliwości pozostawiła zgromadzonych gości po seansie w ciszy i zadumie..

„Żelazny” był nietuzinkową postacią, ciesząca się ogromnym autorytetem wśród kolegów, zginął w walce 28 czerwca 1946 roku w majątku Czernin. Miejsce jego pochówku jest nieznane.

Projekcja filmu "Żelazny - legenda wileńskiej partyzantki" 01.03.2020