15 CZE 2016

Historia przemysłem pisana, czyli Industriada 2016

W tym roku zaszczyt organizacji jednej z imprez inaugurujących Industriadę przypadł Czeladzi, w  tym także i naszemu Muzeum. W piątek, 10 czerwca, na terenie czeladzkiej Galerii Sztuki Współczesnej „Elektrownia” urządziliśmy „Rozruch Maszyn” – otwarcie tegorocznej Industriady. Erith, The Party is over i Baasch to menu, które wypełniło muzyczną część tej wielkiej kulturalnej uczty a jej ukoronowaniem była „Symfonia Histnucza” niespotykane widowisko zaserwowane przez Theater Titanick, niemiecką grupę teatralną, łączącą w swoich produkcjach wiele form ekspresji – teatr, pantomimę, cyrk, sięgającą po iluzję, groteskę, dramat, komedię dell`arte hiperbolę, łączącą muzykę z tańcem, niezwykłą choreografią i efektami świetlnymi.

Tłumy zgromadzonych widzów mogły w Czeladzi podziwiać zabawną ale i przerażającą opowieść wypełnioną zmaganiami bohaterów z ujarzmieniem wielkich instrumentów, wydających metaliczne i przejmujące dźwięki, i naśladujących hutnicze wyposażenie. Surowe konstrukcje, imitujące sprzęty wykorzystywane w zakładach przetwórstwa metali były w istocie instrumentami dla aktorów, tworząc zarazem nieziemską scenografię, niczym wyjętą z piekielnych obrazów Hieronima Boscha. Całość, wpisana w najbardziej słuszną, poprzemysłową przestrzeń kopalni „Saturn” tworzyła iście nadnaturalne widowisko. Widowisko dopełniały przejmujące efekty świetlne, z zastosowaniem ognia.

W sobotę, 11 czerwca, teren wokół „Elektrowni” przejęły we władanie orkiestry górnicze, w poruszający sposób przypominające o zanikającej już, niestety, kulturze górniczej, która kiedyś stanowiła kanwę tutejszego życia. Można było także zapoznać się z wystawą "Legendarne postacie czeladzkiego górnictwa" w sposób absolutnie oryginalny, połączony bowiem z fabularyzowanym oprowadzaniem. W ramach wydarzenia „Przeszłość żyje w nas” uczestnicy mogli wybrać się na wycieczki po czeladzkich osiedlach robotniczych „Saturn” i Piaski, oprowadzani przez fachowego przewodnika. Ten dzień oferował wszystkim zainteresowanym jeszcze bardzo wiele – m.in. industrialną grę terenową, „Piknik u Scheiblera”, czyli uliczne prezentacje Teatru Gry i Ludzie z Katowic, czy zwiedzanie wystawy "Osiedla Patronackie - świadkowie świetności zagłębiowskiego przemysłu". Były także warsztaty plastyczne dla dzieci, konkurs rysunków wielkoformatowych, czy przegląd wspomnianych orkiestr górniczych. Słowem – każdy mógł znaleźć coś dla siebie, w klimatycznej, postindustrialnej przestrzeni dawnego Saturna.