20 LIS 2019

Historia wykuta w kamieniu

Tematem listopadowego spotkania Muzealnej Akademii Seniora była historia piaskowskiej świątyni wyznaczająca przez lata rytm życia mieszkańców Czeladzi.

Wraz z rozwojem przemysłu ciężkiego na Piaskach Towarzystwo Bezimienne Kopalń „Czeladź” z siedzibą w Paryżu zadbało o infrastrukturę, socjalną, kulturalną oraz religijną pracowników kopalni i ich rodzin.

Kościół pw. Matki Boskiej Bolesnej w Czeladzi-Piaskach pierwotnie będąc pod wezwaniem Siedmiu Boleści Najświętszej Marii Panny został wybudowany w 1922-24 roku, na miejscu ówczesnego ogródka warzywnego. Budowla została wzniesiona w stylu wczesnoromańskim z wybarwionych bloków betonowych w kolorze rdzawo-ceglanym i szarym, stanowiącym portale, cokoły, opaski i gzymsy. Skromne wnętrza świątyni zdobią liczne witraże, które oprócz walorów estetycznych zawierają bogatą symbolikę oraz historyczne nawiązania. Świątynia będąca darem francuskiego kapitału, ściśle związana z działalnością kopalni „Czeladź” stała się punktem centralnym kolonii robotniczej Piaski.

Historyk i kustosz Muzeum Anna Binek-Zajda ujawniła część tajemnic czeladzkiej Mater Dolorosy przed uczestnikami spotkania, jednocześnie podkreślając, iż jako współtwórcy i członkowie Kościoła wciąż budujemy jego enigmatyczną historię.

Muzealna Akademia Seniora 19.11.2019