31 LIP 2019

Igłą malowane

W sierpniu wnętrza sal muzealnych ozdobią dzieła spod igły Haliny Kwiatkowskiej.  Sosnowiczanka haftem artystycznym zajmuje się od wielu lat. Przy pomocy igły, muliny i kanwy tworzy repliki znanych malarzy, portrety, martwe natury, krajobrazy oraz motywy kwiatowe i zwierzęce. Jest laureatką wielu ogólnopolskich konkursów plastycznych, dwukrotnie uhonorowana Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Sztuki „Art Passion”, w marcu odznaczona odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Hafciarstwo jako osobna dziedzina włókiennictwa upowszechniła się w XV wieku, choć ręczne wytwarzanie haftów było znane od stuleci.  Długie godziny ręcznego zdobienia tkanin cieszyły się popularnością wśród gospodyń domowych, zajmując czas wolny i gromadząc kobiety przy wspólnej pracy okraszonej długimi dysputami.

Z czasem wprowadzane wzorniki umożliwiały hafciarkom tworzenie skomplikowanych ornamentów. W zależności od stosowanej techniki zdobienia i ściegu motywy dekoracyjne przyjmują rozmaite formy zachwycając swym kunsztem i niekwestionowaną urodą.

Na podziwianie obrazów „igłą malowanych” zapraszamy od 7 sierpnia do 1 września. Wstęp wolny.