13 CZE 2017

Ireneusz Wikarek portret bez retuszu

Wszelkie pytania odnoszące się do Ireneusza Wikarka, szczególnie gdy są zadawane starszemu pokoleniu czeladzian należy uznać za retoryczne. Choć od śmierci naszego krajana minęło już 33 lata niemal każde o nim wspomnienie wywołuje początek całego łańcucha skojarzeń, którego najistotniejsze ogniwa wyznaczają nuty nadające historii życia Ireneusza Wikarka niepowtarzalne oraz wyjątkowe cechy. Byłoby jednak zbytnim uproszczeniem poprzestać na rzeczonej konstatacji. Jeśli bowiem przyjrzymy się nieco głębiej tej postaci, trudno będzie oprzeć się wrażeniu, że nikt chyba lepiej nie znał i nie pojął esencji twórczego życia Ireneusza Wikarka niż jego najbliższa rodzina, zaś piątkowe popołudnie w Muzeum Saturn stało się najbardziej wymownym potwierdzeniem słuszności tej tezy.

Jako ważny punkt spotkania, obok otwarcia retrospektywnej wystawy fotografii ukazujących życie głównego bohatera i pochodzących z domowego archiwum, zapisał się pokaz filmu dokumentalnego zatytułowanego „Irek” w reżyserii Wojciecha Wikarka – syna nieodżałowanej pamięci Ireneusza. Nastrojowy obraz, wyróżniony pierwszą nagrodą na Ogólnopolskim Konkursie Filmów Niezależnych „OKFA” w Koninie, był właściwie nostalgiczną wspólną podróżą przez meandry artystycznej kariery czeladzianina, z uwzględnieniem zwłaszcza okresu dyrygowania słynnym zespołem złożonym z muzyków katowickiej Orkiestry Polskiego Radia i Telewizji. Skłaniające do refleksji wypowiedzi osób niegdyś blisko współpracujących z Ireneuszem Wikarkiem m.in. kolegów po fachu, artystów estradowych - Zbigniewa Wodeckiego, Stana Borysa, Ewy Urygi, Elżbiety Wojnowskiej, a także prezenterów telewizyjnych - Krystyny Loski i Józefa Kopocza niezbicie wykazały, że Wikarek prawdziwie przynosił dumę rodzinnemu miastu.

Z dużym zainteresowaniem licznie zgromadzona publiczność wysłuchała ponadto opowieści autora filmu, który chętnie dzielił się wrażeniami związanymi z kulisami jego powstawania.

Piękne ukoronowanie spotkania stanowił koncert w wykonaniu młodych adeptów Państwowej Szkoły Muzycznej w Będzinie rozwijających talent pod kierunkiem córki Ireneusza Wikarka – Kaliny Wikarek.