25 MAR 2019

Jan Filip Carossi - wójt przedrozbiorowej Czeladzi

Jan Filip Carossi urodził się 18 maja 1744 roku, swoją młodość spędził na dworze króla Polski Augusta III. Zawitał do Polski po pierwszym rozbiorze, gdzie zajmował się badaniami i opisami geologicznymi. Za swoje zasługi dla górnictwa krajowego oraz ogromną wiedzę i doświadczenie zdobył uznanie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Był prekursorem polskiej mineralogii i geologii.

Carossi otrzymał polskie szlachectwo z herbem z rąk prymasa Michała Jerzego Poniatowskiego. Następnie został skierowany do Czeladzi, gdzie mianowano go wójtem. Losy jego i jego rodziny wciąż pozostają nieodgadnione.

Na spotkanie, z potomkiem wójta przedrozbiorowej Czeladzi Joanną Moraczewską-Gwiazdowską, odkrywające enigmatyczną przeszłość rodu Carossich zapraszamy 5 kwietnia do Muzeum Saturn o godz. 17.00.

Wstęp wolny.