02 KWI 2019

Jurek Bitschan Orlątko rodem z Czeladzi

O Jurku Bitschanie pisano ballady, artykuły, noty biograficzne, publikacje. Jest patronem szkół, ulic i placów (m. in. ronda na Piaskach). W 2018 roku, w setną rocznicę narodzin niepodległości i śmierci młodego bohatera, Muzeum Saturn wydało okolicznościowe wydawnictwo pt. „Jurek Bitschan – Orlątko rodem z Czeladzi”.

Publikację dotyczącą Orlątka lwowskiego urodzonego w Czeladzi w II Rzeczpospolitej, symbolu patriotyzmu i heroizmu, można uznać za pozycję obowiązkową każdego czeladzianina. Jurek, jeden z najmłodszych obrońców Lwowa, w walce oddał to co najcenniejsze, własne życie i został bohaterem narodowym oraz wzorem do naśladowania dla kolejnych pokoleń.

Książka autorstwa Iwony Szaleniec jest efektem niezliczonej ilości przeprowadzonych badań, kwerend i prób dotarcia do oryginalnych pism, dokumentów i akt. Ta wyjątkowa pozycja traktuje zarówno o życiu Jurka, jego rodzinie, jak i środowisku z jakiego wyrósł.

Na promocję książki zapraszamy 12 kwietnia o godz. 17.00 do Muzeum Saturn, ul. Dehnelów 10.

Wstęp wolny.