24 CZE 2020

Już zachodzi czerwone słoneczko..

Trzy dekady temu rozpoczęła się w naszym kraju rewolucja.  Pierwsze częściowo wolne wybory parlamentarne przeprowadzone 4 i 18 czerwca 1989 roku rozpoczęły zmiany o charakterze ustrojowym, które ostatecznie doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości i upadku komunistycznego systemu władzy w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Było to pierwsze ideologiczne starcie od dziesięcioleci, gdzie starania o głosy wyborców przyniosły złamanie monopolu na władzę.

Przywołujące atmosferę owego „roku cudów” plakaty, liczne materiały ulotne, a przede wszystkim fotografie zgromadzone na ekspozycji „Już zachodzi czerwone słoneczko. Wybory’89 w województwie katowickim” w salach czeladzkiego muzeum stały się świadectwem przełomowego czerwca, obrazując największy krok w kierunku wolności i demokracji.

Wystawa została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Katowicach i Muzeum w Gliwicach. Zaprezentowano na niej materiały ze zbiorów: Archiwum Dziennika Zachodniego, Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Archiwum Państwowego w Katowicach, Archiwum Stowarzyszenia Pokolenie w Katowicach, Artura Kasprzykowskiego, Miejskiego Ośrodka Kultury Galerii Miasta w Jastrzębiu-Zdroju, Muzeum Miejskiego w Zabrzu, Muzeum w Gliwicach, Muzeum w Rybniku, Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach.

Ekspozycja wypożyczona z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach będzie dostępna w Muzeum Saturn od 24 czerwca do 31 sierpnia.

Wstęp wolny.