18 MAJ 2020

KLIK - SATURN. 100. rocznica urodzin świętego Jana Pawła II

W dniu 18 maja 1920 roku urodził się Karol Wojtyła - święty Jan Paweł II – człowiek, który zmienił bieg historii świata.

Dzieje Jego życia stanowią wielowątkową opowieść o artyście, filozofie, duszpasterzu, wychowawcy młodzieży oraz polityku. Wspólnym mianownikiem wszystkich tych życiowych powołań było humanistyczne przesłanie pełne wiary w drugiego człowieka, a także przekonanie o potrzebie dialogu i porozumienia ponad różnicami kulturowymi, lecz zwłaszcza ideologicznymi. Fascynująca biografia Karola Wojtyły mimo upływu lat wciąż dowodzi, że ludzkie życie może być zwyczajne w swej niezwykłości.

Muzeum Saturn włącza się również w rocznicowe świętowanie, które jednak ze względu na okoliczności odbywać się będzie w zmienionej i ograniczonej formie. Niebawem zostanie udostępniona specjalnie przygotowywana przy współpracy z parafią pw. Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi-Piaskach oraz Archiwum Diecezji Sosnowieckiej im. ks. Jerzego Wolnego ekspozycja poświęcona św. Janowi Pawłowi II. Za punkt wyjścia do przybliżenia bogatego dorobku papieża przyjęta została siódma podróż apostolska do Ojczyzny odbywająca się w terminie od 5 do 17 czerwca 1999 r., podczas której Następca św. Piotra dnia 14 czerwca zawitał do stolicy diecezji sosnowieckiej.