22 STY 2021

KLIK - SATURN. 158 lat temu wybuchło powstanie styczniowe

22 stycznia 1863 r. Manifestem Tymczasowego Rządu Narodowego rozpoczęło się powstanie styczniowe - największy w XIX w. zryw narodowy. Pochłonęło kilkadziesiąt tysięcy ofiar i w ogromnym stopniu wpłynęło na dążenia niepodległościowe następnych pokoleń. Powstańcy, mimo niewystarczającego uzbrojenia i braków kadrowych, atakowali rosyjskie placówki praktycznie na terenie całego Królestwa Polskiego. Przewaga rosyjska była bardzo wyraźna, w związku z tym Polacy przyjęli taktykę wojny partyzanckiej nękając przeciwnika niespodziewanymi atakami, nie podejmując otwartej walki. Większe bitwy stoczyły oddziały powstańcze A. Kurowskiego (17 II 1863 pod Miechowem), M. Langiewicza (24 lutego pod Małogoszczą oraz 17-18 III 1863 pod Chrobrzem i Grochowiskami), M. Heidenreicha (8 VIII 1863 pod Żyrzynem), K. Kality (17 I 1864 pod Lubienią i Iłżą).

Ogółem przez szeregi oddziałów polskich w całym okresie powstania przeszło ponad 200 tys. ochotników. Stoczono ok. 1200 potyczek. Największe nasilenie powstanie styczniowe osiągnęło latem 1863, jednak już jesienią zryw osłabł. Próbował je ratować sprawujący od 17 X 1863 władzę dyktatorską Romuald Traugutt, jednak na wiosnę 1864 walki prawie zupełnie wygasły. Najdłużej, bo aż do jesieni 1864 r. walczył oddział chłopski księdza S. Brzóski na Podlasiu.

Czeladzianie natomiast na wieść o wybuchu powstania w pierwszym rzędzie zerwali z budynku ratusza herb Cesarstwa Rosyjskiego i zaczęli organizować się do przyłączenia do insurgentów. W dniu 14 lutego w mieście pojawił się porucznik Zygmunt Chmieliński i ogłosił publiczny werbunek. Podczas spotkania z ochotnikami ustalono, że mieszkańcy zaopiekują się bliskimi powstańców, zaś rodzinom tych, którzy polegną na polu chwały i osierocą dzieci przydzielonych zostanie po trzy morgi z gruntów miejskich. Zaciągających się do powstania wsparli szewcy, którzy podarowali im po parze nowych, tęgich butów. Czeladzianie walczyli w oddziałach powstańczych dowodzonych przez Apolinarego Kurowskiego, Teodora Cieszkowskiego, Mariana Langiewicza.

Aby upamiętnić to ważne wydarzenie jedna z miejskich ulic nosi nazwę Powstania Styczniowego.