07 MAJ 2020

KLIK - SATURN. Budowa osiedla im. J. Piłsudskiego.

Osiedle im. Józefa Piłsudskiego składające się z 23 budynków mieszkalnych położone jest w rejonie ulic Niepodległości oraz gen. Felicjana Sławoja Składkowskiego. Zbudowane zostało w latach 1980-1983 w technologii wielkopłytowej.

Początkowo patronem osiedla był Wacław Rożek – działacz komunistyczny, poseł na Sejm III kadencji II RP, burmistrz Czeladzi 1927-1928.

Obecna ul. Niepodległości aż do 2017 r. nosiła miano 35-lecia PRL, natomiast ulica Składkowskiego, pierwotnie nazywana Manifestu Lipcowego, figuruje w tym brzmieniu w spisie czeladzkich ulic od 1990 r. Powyższe zmiany podyktowane były obowiązkiem usuwania z przestrzeni wszelkich określeń noszących znamiona komunizmu.

Prezentowane zdjęcia ilustrują wznoszenie bloków mieszkalnych przy niegdysiejszej ulicy Manifestu Lipcowego:

Osiedle Piłsudskiego