30 GRU 2020

KLIK - SATURN. Burmistrz Wisłocki

Na rozbudzenie porannego głodu historii prezentujemy Państwu kolejne zdjęcie autorstwa czeladzkiego fotografa, Wilhelma Kidawy. Na ujęciu wykonanym w parku miejskim uwieczniono burmistrza Czeladzi, Stefana Wisłockiego (w dolnym rzędzie pośrodku, w cywilnym stroju) w otoczeniu niemieckiej policji.

Stefan Wisłocki był komisarycznym burmistrzem miasta od 10 grudnia 1917 roku do 29 stycznia 1919 roku. Ze stanowiska zwolniony został przez Ministra Spraw Wewnętrznych na własną prośbę. Piastować fotel burmistrza przyszło mu w okresie historycznie trudnym – u schyłku pierwszej wojny światowej, w początkach odzyskiwania niepodległości, w momencie odbudowy zrębów polskiej administracji lokalnej.

Cieszył się dużym poparciem czeladzkiej rady miejskiej, w imieniu której proszono go o pozostanie na stanowisku, proponując mu nawet podwojenie wynagrodzenia. Przez współczesnych oceniany był jako dobry organizator i gospodarz miasta.