15 STY 2021

KLIK - SATURN. Cechownia odsłonięta

Trwające od jesieni zeszłego roku prace rewitalizacyjne na terenie dawnej cechowni kopalni „Saturn” z dnia na dzień przynoszą efekty. Najbardziej spektakularnym do tej pory jest wyburzenie powojennych naleciałości architektonicznych, dobudowanych w duchu architektury PRLu, dzięki którym w całości odsłonięto pierwotną, oryginalną sylwetę obiektu. Obiektu, dodajmy, zachwycającego swoją wysmakowaną elegancją i zaskakującego wysokim poziomem formalnym.

Nie mogło być inaczej, przypominamy bowiem, że cechownię zwaną także domem zbornym, zaprojektował nie kto inny jak Józef Pius Dziekoński, jeden z najznamienitszych polskich architektów końca XIX i początku XX wieku.

W galerii prezentujemy kilka ujęć relacjonujących postęp prac oraz oryginalny projekt Dziekańskiego z 1910 roku – dla porównania.