27 MAJ 2020

ul. Francuska. Fot. Robert Garstka

Kapliczka z Chrystusem Frasobliwym
ul. Przełajska. Fot. Robert Garstka

W żadnym innym miesiącu, jak właśnie w maju rozbrzmiewa w Polsce śpiew czcicieli Najświętszej Maryi Panny zjednoczonych na wieczornej modlitwie przy znajdujących się niemal w każdym mieście, miasteczku, osadzie, wsi kapliczkach. Zwyczaj śpiewania nabożeństw majowych pod gołym niebem, znany w Polsce od lat 30. XIX w. i od tamtej pory zdobywający fenomenalną wręcz popularność, obecnie stopniowo zanika wraz z odchodzącym, najstarszym pokoleniem.

Przydrożne obiekty sakralne miały za zadanie chronić przed wszelkim złem, klęskami żywiołowymi i wojną, groźnymi chorobami, które niegdyś przyjmowały postać zbierających straszliwe żniwo epidemii. Fundacje kapliczek i krzyży, dokonywane zarówno przez bogatych, jak i biednych były często wyrazem jakiejś intencji błagalnej, czy też dziękczynnej, mogły upamiętniać narodziny albo śmierć dziecka, przeżycie lub powrót z wojny, a także ważne dla lokalnych społeczności wydarzenia historyczne.

Krzyż zwyczajowo nazywany "Betlejemką".
Ul. Będzińska. Fot. Robert Garstka

Kapliczki i krzyże dawniej pełniły także bardzo istotną funkcję społeczną jako ośrodek życia miejscowych wspólnot. Słyszały wszak nie tylko modły z okazji rocznic narodowych i kościelnych, śmierci mieszkańca, czy wyruszającej do Częstochowy pielgrzymki, ale też gwar spotkań i narad o charakterze czysto świeckim. Nierzadko pod figurą miał zwyczaj umawiać się chłopiec z dziewczyną, odpoczywać wędrowny żebrak i zwykły przechodzień, tu pozostawiano zagubione rzeczy, żegnano rekrutów lub wyruszających w szeroki świat tych, którzy odważyli się szukać lepszego chleba.

Krzyż przy ul. Legionów.
Fot. Robert Garstka
 Kapliczka św. Rozalii
ul. Mysłowicka. Fot. Robert Garstka

W Czeladzi natomiast wciąż kultywowana jest tradycja odprawiania mszy polowej ku czci św. Rozalii, której wspomnienie liturgiczne przypada w dniu 4 września. Eucharystia sprawowana jest w pierwszą niedzielę września w godzinach popołudniowych przy kapliczce poświęconej św. Rozalii zlokalizowanej przy ul. Mysłowickiej. Warto także dodać, że w tym samym miejscu dnia 4 października na okoliczność wspomnienia św. Franciszka z Asyżu, który widział w zwierzętach naszych braci i dążył do otaczania ich szczególną troską, rokrocznie odbywa się modlitewne spotkanie kończące się błogosławieństwem zwierząt. Odprawiane przez duszpasterzy z parafii pw. św. Stanisława BM zazwyczaj gromadzi miłośników psów wraz z ich pupilami.