20 KWI 2020

KLIK - SATURN. Codziennie mijane

Przechodząc każdego dniami ulicami Czeladzi mijamy szereg zabudowań. Na niektórych znajdują się pokryte emalią z reguły w kolorze niebieskim tabliczki z nazwami ulic. Za każdą z nich kryje się jakaś historia. Przez dziesiątki lat obok tych swoistych świadków naszej przeszłości milcząco przyglądających się radosnym i smutnym wydarzeniom przechodzili ludzie.

Niestety niejednokrotnie pęd życia, któremu nieświadomie dziś ulegamy nie pozwala dłużej zatrzymać się ograbiając nas tym samym z radości kontemplowania najbliższego otoczenia.

Pierwsze tabliczki z nazwami placów i ulic, zamówione w fabryce poznańskiej, pojawiły się w mieście w 1922 r. Natomiast druga partia wykonana w zakładzie w Bielsku została powieszona w następnym roku. Pełniły one ważną funkcję nie tylko informacyjną, lecz też estetyczną. Szkoda, że żadna nie dotrwała do naszych czasów.

Dawne tabliczki z nazwami czeladzkich ulic stopniowo znikają z miejskiego krajobrazu zastępowane przez nowy rodzaj oznaczeń.

Codziennie mijane..