Dane adresowe:

Muzeum Saturn w Czeladzi
ul. Dehnelów 10
41-250 Czeladź
tel.: 32 265 42 93, 32 265 42 98
e-mail: muzeumczeladz[at]gmail.com

Jesteś na: Strona główna / Aktualności

Aktualności

30 MAR 2020

KLIK - SATURN. Czeladzki Deutsches Haus czyli co?

Był jednym z największych gmachów użyteczności publicznej Czeladzi. Położony przy głównej arterii komunikacyjnej miasta, budził i nieprzerwanie budzi zainteresowanie przejezdnych. Mowa o obiekcie dawnego kina „Uciecha”, którego funkcja została dość brutalnie, choć na szczęście czasowo zmieniona przez bieg historii.

Budynek nowej strażnicy ogniowej, bo o nim mowa, ukończono w 1929 roku, choć decyzja o budowie nowego gmachu dla istniejącej od 1907 roku straży ochotniczej podjęto tuż po odzyskaniu niepodległości. Czeladzka strażnica otrzymała imponującą formę i dość eklektyczny kostium, pełen odwołań do architektury baroku oraz klasycyzmu.  We wnętrzu dwuskrzydłowej bryły znalazła się sala widowiskowa, ale także biblioteka, sala zebrań zarządu, pomieszczenie dla orkiestry strażackiej, kuchnia oraz mieszkania.  

Zapewne zarówno z uwagi na lokalizację, pierwotną funkcję a także na „świeżość” i reprezentacyjny charakter nowego, bo liczącego dopiero dziesięć lat budynku, już w początkach II wojny światowej, okupant przekształcił go w tzw. Deutsches Haus, czyli Dom Niemiecki. Owa instytucja, zakładana we wszystkich większych miastach, była miejscem łączącym w sobie cechy ośrodka kultury z salą zebrań, biblioteką, hotelem i restauracją dla Niemców w jednym. W sąsiednim Będzinie Deutsches Haus ulokowano w gmachu dawnego hotelu „Bristol” przy ulicy Małachowskiego, w Dąbrowie – w resursie obywatelskiej przy ulicy 3 Maja. Przed oficjalnym oddaniem gmachu do użytku społeczności niemieckiej, budynek przeszedł pewne modyfikacje. Wejście flankowało zawieszone godło III Rzeszy, czyli orzeł trzymający w szponach wieniec ze swastyką. Godnym uwagi jest fakt, że na potrzeby wyposażenia zaprojektowano specjalne drewniane meble nawiązujące do niemieckiego „stylu narodowego”, mające przypominać odwiedzającym go typowe wyposażenie domów Trzeciej Rzeszy i sprawić, by bywalcy poczuli się jak u siebie…. Materiały archiwalne dotyczące losów budynku w czasie wojny obfitują więc w dedykowane dla niego projekty stołów, stołków, komódek, stojaków na walizki a także propozycji zdobiących pomieszczenia dekoracji malarskich. Pieczołowitość widoczna w projektowaniu detali umeblowania i treści naściennych sentencji w warunkach toczącej się wojny, sprawia wrażenie absolutnego odrealnienia…

 

wszystkie aktualności rejestr zmian wiadomości

Redakcja strony: Aktualności Rejestr zmian

  • Podmiot udostępniający informację: 
  • Pierwsza publikacja:  
  • Aktualizacja publikacji:  
  • Wytworzenie publikacji:  
  • Zatwierdzenie informacji:  
Drukuj Liczba odwiedzin: 56

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl