29 MAJ 2020

KLIK- SATURN. Damą być, ach damą być!

Szykowna czeladzianka.
Fotografia wykorzystana do wystawy
przygotowanej przez Muzeum Saturn w 2011 r.
 Budynek w zachodniej pierzei rynkowej.
 Lata 90. XX w. Zdjęcie z zasobów
cyfrowych Muzeum Saturn.

Kim jest dama? Wraz z czasem i rozwojem cywilizacyjnym pojęcie to naturalnie ewoluuje. Dawniej definicja damy odnosiła się zazwyczaj do kobiety wysoko urodzonej, majętnej, wyróżniającej się świetnymi manierami, obytej w świecie, znającej języki, dobrze wykształconej i gustownie ubranej. Elegancka pani nigdy nie wychodziła z domu bez kapelusza, rękawiczek, torebki oraz pończoch noszonych nawet w największe upały.

Wyrobem i sprzedażą damskich nakryć głowy, a także dodatków – woalek do ślubu bądź na pogrzeb, wianków dla dziewczynek przystępujących do pierwszej komunii świętej - zajmowała się modystka. Obok umiejętności manualnych, zmysłu plastycznego i wyobraźni niezbędne w pracy rzemieślniczej były też brzmiące zagadkowo urządzenia takie jak: półokrągłe imadło, parownica oraz spirytusowy palnik.

Jeszcze w latach 90. minionego stulecia w Czeladzi pracowała modystka, która prowadziła punkt usługowo-handlowy mieszczący się w jednym z budynków w zachodniej pierzei Rynku. Niestety sklepik przeszedł już do historii, lecz bynajmniej nie oznacza to, że w naszym mieście nie ma żadnych dam. Na czeladzkich ulicach bez trudu można spotkać nader szykowne panie w każdym wieku, a i widok kapelusza na kobiecych głowach wcale nie należy do rzadkości.

Dzisiaj damę określa przede wszystkim sposób bycia. Nie tylko zadbany wygląd, kobiecość, lecz zwłaszcza „piękne wnętrze”. I takie są właśnie mieszkanki Czeladzi i Piasków!