10 CZE 2020

KLIK - SATURN. Fotograficzny wehikuł czasu.

Oto kolejna archiwalna fotografia pochodząca z zasobów cyfrowych Muzeum Saturn. Wykonana, podobnie jak poprzednia, z „lotu ptaka” przez nieznanego autora datowana na okres międzywojenny. Szczególnej uwadze polecamy obiekt zaznaczony strzałką.

To szyb „Korneliusz” początkowo przynależny do kopalni „Saturn”. W drugiej połowie lat 40. XX w. w związku z wymianą pól górniczych przeszedł na własność kopalni „Czeladź” Zlikwidowany w 1966 r. W czasie II wojny światowej w szybie urządzono powielarnię nielegalnego pisma zatytułowanego „Nasze Sprawy” wydawanego przez podokręg zagłębiowski Związku Orła Białego, którego jedną z redaktorek była czeladzianka, nauczycielka z wykształcenia Leokadia Dehnel, córka Piotra Pawła Dehnela.