03 CZE 2020

KLIK - SATURN. Historia nazistowskiego Thingplatzu w ruinach będzińskiego zamku

Amfiteatr na Górze św. Anny

Malownicze pozostałości średniowiecznej będzińskiej twierdzy, górujące nad miastem, od wieków działały na wyobraźnię ludzi, a niezwykły klimat ruin inspirował kolejne próby przywrócenia im dawnej świetności. Pozostałości piastowskiej warowni intrygowały jak się okazuje także narodowosocjalistycznych okupantów.

W 1942 roku niejaki Ostgruppenleiter Vogel zlecił miejscowemu inspektorowi budowlanemu Schneppendahlowi dokonanie oceny technicznej stanu przydatności dawnego zamku do realizacji pomysłu, który zrodził się w lokalnych środowiskach NSDAP. Będzińskie ruiny wytypowano jako miejsce, gdzie można by było organizować coroczne obchody przesilenia letniego, których stałym elementem było palenie potężnego ogniska. Zwyczaj ten wywodził się jeszcze z czasów pogańskich i nawiązywał do obrzędów stosowanych przez plemiona germańskie, którymi inspirowali się naziści.

Okupanci planowali również w dalszej perspektywie urządzenie w będzińskich ruinach stałego „Thingplatzu” - otwartego obiektu o cechach amfiteatru, służącego widowiskowym wiecom partyjnym NSDAP i organizacji pokrewnych z całego powiatu będzińskiego. Idea Thingstätte (Thinplätze) jak i jej nazwa, nawiązywała do starogermańskich thingów - zgromadzeń wolnych mężczyzn poszczególnych plemion germańskich. Budowano je w romantycznej scenerii ruin, skał lub kamieniołomów. Pierwszy, z planowanych 1200, Thingstätte powstał w 1934 koło Halle, do końca wojny wybudowano około 40 takich amfiteatrów. Urokliwe będzińskie Wzgórze Zamkowe jak żadne inne spełniało idealnie wymagania, zdaniem narodowosocjalistycznej nomenklatury, by urządzić na nim tego typu miejsce. Na marginesie – najbliższy zachowany tego typu obiekt znajdziemy na Górze św. Anny.

Koniec końców inspektor Schneppendahl wydał negatywną ocenę techniczną ruin zamku, którego stan w tamtej chwili zwyczajnie nie pozwolił na urządzenie w nim nazistowskich wieców. Projekt ten odłożono tymczasowo do akt, planując jego realizację po wygranej, zgodnie z oczekiwaniami okupantów, wojnie.