24 MAR 2020

KLIK - SATURN. In Memoriam

Nekrolog

Dzisiaj mija 15. rocznica uroczystości pogrzebowych Czesława Słani – czeladzianina, który swym nieprzeciętnym talentem zawojował cały świat. Doceniony tytułem Nadwornego Grawera Szwecji, Danii oraz Monako, autor ponad 1000 znaczków pocztowych dla 28 krajów, projektant banknotów m.in. Wenezueli, Brazylii, Izraela, Belgii, Argentyny, Kanady, Portugalii; laureat licznych konkursów, podczas których projekty filatelistyczne jego autorstwa uznawano za najpiękniejsze na świecie. Zmarł 17 marca 2005 r. w Krakowie w wieku 84 lat. Spoczął na Cmentarzu Rakowickim.

Rodzinne miasto nie zapomniało o swoim wybitnym Synu. W 1999 r. Rada Miejska przyznała Czesławowi Słani tytuł Honorowego Obywatela Miasta Czeladź, natomiast 24 marca 2006 r. w pierwszą rocznicę pochówku została odsłonięta stosowna tablica pamiątkowa umieszczona na ścianie budynku przy ul. Krzywej 2, w którym artysta mieszkał w latach 1921-27.