18 CZE 2020

KLIK - SATURN. Jak smakuje Czeladź?

Z pewnością interesująco. Na jej esencjonalny smak składają się przecież rozmaite kulinarne wątki wraz z niewątpliwymi ich urokami: swojskością, prostotą, czasem dostatkiem będące na przestrzeni stuleci przede wszystkim odbiciem kultywowanej przez mieszkańców naszego miasta tradycji w tym zakresie. A to wszystko dokonało się nie bez udziału historii, albowiem dramatyczne i burzliwe wydarzenia polityczne oraz zmiany społeczne miały także wpływ i na to, co i jak dawniej czeladzianie jadali. Pamiętajmy przy tym, że przygotowywane potrawy w połączeniu z obyczajami kulinarnymi stanowią istotny składnik lokalnej kultury, na dodatek tak niezwykle barwny, że nie sposób w tym krótkim tekście przedstawić choćby zarysu obrazu czeladzkiej przeszłości gastronomicznej. Złożyły się na nią przecież i bujny temperament naszych przodków, gościnność, radość życia, szerokość gestu. Dla wielu czeladzian rozsianych wręcz po całym świecie, tworzących z nami wielką rodzinę czeladzką, wyniesione ze swojego domu tradycje żywieniowe po dziś dzień wywołują wzruszenie.

Oto garść najbardziej reprezentatywnych przepisów pochodzących z kuchni naszego miasta i regionu. Przypominamy je z nadzieją, że zachęcą naszych wiernych Czytelników do częstego ich realizowania, a pora ku temu stosowna. Zbliżają się wakacje – czas wolny, luz i swoboda. Niechaj na naszych stołach obok wymyślnych specjałów kuchni greckiej, włoskiej, indyjskiej, arabskiej, tureckiej itd. zagoszczą z odpowiednim rozmachem takie dania:

• ZALEWAJKA – ugotowane z liściem laurowym, zielem angielskim i innymi przyprawami, a następnie pokrojone w kostkę ziemniaki zalewa się czystym żurem z zakwasu chlebowego. Co ważne należy zachować wodę, w której się gotowały. Całość omaszcza się skwarkami oraz doprawia do smaku solą, pieprzem i majerankiem. Dobrym dodatkiem jest czosnek, jak również suszone grzyby.

• FITKA – to zupa gotowana na wodzie, do której dodaje się włoszczyznę i ziemniaki. Okazjonalnie zarzucano ją osobno ugotowaną kapustą kiszoną. Uznawana była kiedyś za zupę ludzi biednych. Może być czysta, może być też z zasmażką, niektórzy wlewają śmietanę, zasypują ją zieloną pietruszką.

• MAŚCIPULA – zwana także pod nazwami pieczonki, duszonki, prażonki, duszaki. Dawniej przyrządzana podczas prac polowych, obecnie nadal chętnie spożywana w trakcie rodzinnych czy towarzyskich spotkań. Potrawę tę przygotowuje się z pokrojonych w plastry bądź w kostkę ziemniaków, cebuli, kiełbasy, boczku, ewentualnie buraków i marchwi, duszonych w żeliwnym garnku ze smalcem, doprawianych solą i pieprzem. Całość przykrywana jest liśćmi kapusty oraz dociskana pokrywką. W wersji klasycznej maścipulę przygotowuje się na ognisku w kociołku.

Jak w dzisiejszych czasach w poniedziałek większość z nas jada zupę pomidorową, tak niegdyś czeladzianie zajadali się GALICKAMI. Przepisem na ten przepyszny posiłek podzieliła się z nami przemiła pani Renata Olszewska. Otóż należy zetrzeć na tarce surowe ziemniaki, odczekać aż ścieknie woda, dodać uzyskaną skrobię, jajko, przyprawy i nadziać ugotowanym mięsem, które zostało z niedzielnego rosołu. Po uformowaniu klusek wrzucać na wrzącą wodę, podawać ze skwarkami. A na deser – przecudne z racji zapachu i smaku słodkości z cukierni u Tkacza.

SMACZNEGO !