28 MAJ 2020

KLIK - SATURN. Klinkierowy boom drogowy, czyli o infrastrukturze w okresie międzywojennym

Okres dwudziestolecia międzywojennego przyniósł prawdziwy boom drogowych inwestycji w całym powiecie będzińskim. Rozwój infrastruktury miał na celu usprawnienie transportu oraz podniesienie komfortu życia mieszkańców. W tym celu unowocześniano stare i tworzono całkiem nowe jezdnie, których budulcem był klinkier. Lawina klinkierowych inwestycji, które na długie lata zmieniły krajobraz powiatu, była rezultatem działalności uruchomionej w 1932 roku w Gródkowie klinkierni, która zapewniała niedrogi i trwały materiał do tworzenia nawierzchni ulic.

Inaugurację użytkowania kolejnych dróg obchodzono wyjątkowo hucznie. Jedna z takich imprez miała miejsce 8 grudnia 1934 w Łagiszy. Na skrzyżowaniu trasy Bieruń - Częstochowa z drogą Dąbrowa Górnicza – Sączów, czyli obrazowo mówiąc gdzieś w okolicach dzisiejszego skrzyżowania Odkrywkowej z ulicą Świerczewskiego, wybudowano specjalną dekorację – symboliczną bramę, tworzącą tło dla całej uroczystości. Na otwarcie nowej drogi licznie przybyli nie tylko mieszkańcy powiatu, ale także dygnitarze różnego szczebla: starosta powiatu Józef Boxa, wójt Łagiszy – pan Dróżdż, dyrektor klinkierni – Laubitz oraz gość najważniejszy, przybyły z Kielc wojewoda Władysław Dziadosz. Całość uzupełniały odświętnie ubrane zastępy straży ogniowej, muzyka serwowana przez orkiestrę zakładową pracowników klinkierni oraz podniosłe przemówienia „autorów” sukcesu. Lokalna prasa relacjonując przebieg wydarzenia, opiewała komfort podróży po nowych drogach: „Na najważniejszych arteriach już dziś jedzie się wiele kilometrów po świetnej nawierzchni. Tam, gdzie do niedawna trudno było przejechać dziś jedzie się jak po stole”. No cóż, jakie czasy taka optyka.

Dziś trudno mówić o komforcie, warto za to docenić trwałość tych przedwojennych inwestycji, których skalę widać na wielu przedwojennych i powojennych fotografiach. Obecnie, wiele ulic w zagłębiowskich miastach skrywa pod warstwą asfaltu klinkierową cegłę drogową. Jednym z ostatnich reliktów tych czerwonych jezdni w charakterystyczną „jodełkę” w Czeladzi była ulica Grodziecka (przechodząca w ulicę Miłosza w Grodźcu).  A aby podziwiać prawdziwy klinkierowy skansen, warto zapuścić się w boczne, mniej używane drogi w małych miejscowościach naszego powiatu. Klimat czerwonych ulic gwarantowany!