25 MAR 2020

KLIK - SATURN. Koncepcja zagłębiowskiego „czwórmiasta”

Mapa Zagłębia Dąbrowskiego

W połowie lat dwudziestych XX wieku, celem zapewnienia organicznego, zrównoważonego rozwoju zagłębiowskich miast, wśród miejscowych elit narodziła się wizja administracyjnego połączenia tutejszych gmin miejskich w jedną wielką aglomerację. Ta odważna koncepcja została zaprezentowana podczas jednej z sesji sosnowieckiej rady miasta, z miejsca spotykając się z dużym zainteresowaniem ze strony ówczesnych władz. Projekt zawierał propozycję połączenia Sosnowca, Dąbrowy Górniczej, Będzina i Czeladzi wraz z pomniejszymi gminami nie wchodzącymi wówczas w skład tych miast w jeden olbrzymi ośrodek, określany w dokumentacji jako „Wielkie Miasto Zagłębie Dąbrowskie”. Jak perorowała ówczesna prasa, miały z tego wynikać liczne korzyści: sukcesywny wzrost gospodarczy zintegrowanego obszaru, oszczędności wynikające z redukcji urzędniczych etatów, sprawniejsze zarządzanie komunikacją, a także dynamiczny rozkwit szeroko pojętej kultury.

Utworzenie jednego, spójnego organizmu miejskiego miało ponadto rozwiązać wiele dotychczasowych problemów takich, jak: samowola budowlana, brak planów zagospodarowania przestrzennego i panujący z tego powodu chaos urbanistyczny, wreszcie zanieczyszczenie środowiska i uciążliwy brak rozwiniętej sieci wodociągowej. W aglomeracji planowano też ujednolicić architekturę, przy projektowaniu opierając się na najnowszych ideach w tej dziedzinie, hołdujących kultowi nowoczesności. Autorem wykonanych na potrzeby tej propozycji planów był Cezary Uthke, architekt, radny i wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Sosnowca, kierownik Wydziału Budownictwa w sosnowieckim magistracie, później budowniczy miejski w Dąbrowie Górniczej.

Gdyby realizacja tych planów doszła do skutku, prawdopodobnie powstałoby jedno z najbardziej nowatorskich założeń urbanistycznych w międzywojennej Polsce. Niestety, utopijnej wizji „Wielkiego Miasta Zagłębie” nie zrealizowano z przyczyn bardzo prozaicznych – lokalnych animozji i rywalizacji o prestiż pomiędzy młodymi ośrodkami a miastami z historią sięgającą jeszcze średniowiecza. Wrogo względem propozycji, wstępnie zaakceptowanej przez Dąbrowę, wypowiedzieli się radni z Będzina i Czeladzi, co spowodowało, że ideę porzucono.