25 MAR 2020

KLIK - SATURN. Krótka historia czeladzkiego szpitala i oddziału zakaźnego

Początki szpitala dla chorych zakaźnie sięgają roku 1916. Bezpośredni impuls do realizacji budowy tego jakże pożytecznego obiektu przyniosła epidemia szkarlatyny, która wybuchła w mieście na przełomie 1915/16 r. pociągając za sobą dużą liczbę ofiar. Jednopiętrowy, murowany budynek przewidziany na 35 łóżek zaopatrzony w urządzenia wodociągowe i kanalizację, oświetlenie elektryczne oraz ogrzewanie kaflowe wraz z gospodarczą zabudową został wzniesiony staraniem Towarzystwa Górniczo-Przemysłowego „Saturn” SA na skrzyżowaniu ówczesnych ulic Węgroda oraz Milowickiej (obecnie ul. W. Reymonta i Katowicka). Niebawem okazało się jak potrzebna była to inicjatywa, bowiem w 1917 r. przez kilkanaście miesięcy trwała zaraza tyfusu. Od 1920 r. w związku z utworzeniem systemu Kas Chorych wszystkie zabudowania szpitalne przynależne do spółki „Saturn” w rezultacie negocjacji zostały przekazane w dzierżawę Powiatowej Kasie Chorych w Sosnowcu. Przez wiele lat w szpitalu zakaźnym pracował felczer Mieczysław Koprzywa, a od 1921 r. kierownictwo placówki przejął dr Marian Wiśniewski.

Z dniem 1 stycznia 1934 r. szpital zakaźny w Czeladzi został zlikwidowany. Taką fatalną w skutkach decyzję – ponieważ wiosną 1936 r. wybuchła w mieście epidemia tyfusu i szkarlatyny – podjął kierując się względami oszczędnościowymi utworzony w 1933 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych oddział w Sosnowcu.

Do leczenia chorych zakaźnie w Czeladzi powrócono w 1959 r., gdy w nowoczesnym miejskim szpitalu uroczyście otwartym 30 kwietnia 1958 r. powstał w osobnym pawilonie oddział zakaźny z przeznaczeniem dla wszystkich cierpiących z terenu Zagłębia Dąbrowskiego. Obowiązki pierwszego ordynatora powierzono dr Zuzannie Kaszyńskiej. Od 1967 r. współistniały obok siebie oddziały zakaźny i płucny. Likwidacja tego ostatniego, która nastąpiła w 1974 r. pozwoliła na poszerzenie oddziału obserwacyjno - zakaźnego. W latach 90. XX w. składał się on z trzech pododdziałów i liczył 53 łóżka. Czeladzki oddział wyposażony był w tzw. boksy Meltzera stanowiące wysokospecjalistyczne izolatki do leczenia osób chorych na wyjątkowo zakaźne choroby, prowadził także kompleksową diagnostykę różnicową żółtaczek. W okresie od 1982 do 1995 r. oddział zakaźny jako jeden z dwóch tego typu ośrodków w kraju leczył również przypadki zgorzeli gazowej, czyli ciężkiego zakażenia przyrannego. Pracą oddziału zakaźnego po dr Kaszyńskiej kierował od 1983 r. dr Stanisław Banaś. Ostatnim ordynatorem był dr Jan Juroszek. Na początku 2002 r. w ramach restrukturyzacji Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej, jak też w związku z przynoszonymi stratami finansowymi podjęto decyzję o likwidacji oddziału, który funkcjonował jeszcze do 30 września 2002 r. Obecnie w miejscu dawnego lokum oddziału zakaźnego mieści się oddział dla nerwowo i psychicznie chorych. Natomiast chorzy zakaźnie z obszaru Zagłębia leczeni są na oddziale obserwacyjno-zakaźnym szpitala powiatowego w Zawierciu.