04 CZE 2020

KLIK - SATURN. Miejska moda kwiatowa.

Mahonia
(pixabay)
Żeniszek
(pixabay)
 Ligustr pospolity
(commons.wikimedia)

Nie od dziś wiadomo, że szansa na zbudowanie dobrego wizerunku tkwi także w estetycznym otoczeniu. W przypadku miast klucz do sukcesu stanowią między innymi kwiaty. Rozkwitające całą paletą barw rabaty skutecznie nastrajają mieszkańców w dobre samopoczucie uatrakcyjniając przy tym przestrzeń publiczną. Każdego roku w naszym mieście możemy obserwować coraz wymyślniejsze aranżacje z  cudnymi kwiatami w roli głównej. Niektóre z nich dotąd kojarzone jedynie z roślinami „zza płotu”, teraz szturmem wdarły się na trawniki, klomby, skwery, grządki stając się eleganckim, naturalnym wyróżnikiem Czeladzi.

Czeladź miastem róż - kto z nas choć raz nie zetknął się z tym określeniem? Popularne w II połowie minionego stulecia nawiązywało do najważniejszego, niezwykle efektownie wyglądającego kwiatu dominującego w ówczesnych kompozycjach. Od niedawna królowa kwiatów wraca na swoje należne miejsce w czeladzkim krajobrazie, a rozmaitość jej gatunków i odmian różniących się urodą oraz wymaganiami przynosi wprost nieograniczone możliwości zestawiania z innymi roślinami.

Cofnijmy się zatem w przeszłość…Jak dawniej wyglądały miejskie zieleńce? Ot, choćby w 1952 r.

Otóż w tym roku na wszystkich zieleńcach i skwerach wysadzono następujące kwiaty:

róże – 219 szt., mahonie –198 szt., bratki – 1848 szt., pelargonie – 313 szt., werbeny – 136 szt., szałwie – 1270 szt., aksamitki – 37 szt., lobelie – 1520 szt., żeniszki – 1244 szt., goździki ogrodowe – 188 szt.

Do utrzymania terenów zielonych, których ogólna powierzchnia wynosiła 10 952 m² miasto zatrudniało zespół sześciu pracowników z ogrodnikiem na czele. Ponadto w celu przygotowania rozsady kwiatowej, krzewów i ligustru (doskonałej rośliny na żywopłoty) utrzymywane były dwie cieplarnie o powierzchni 120 m² i 156 okien inspektowych oraz teren ogrodu przy ul. Szpitalnej o powierzchni 2480 m². W szkółce hodowano wtedy 1500 rozsad róż, 792 krzewów lilaka pospolitego (mylnie nazwanego bzem), 804 sztuk mahonii, 2890 szt. ligustru. Ekipa pracownicza sprawowała również nadzór nad drzewostanem w parku przy ówczesnej ulicy Milowickiej. W tym okresie sadzono głównie klony, jesiony i lipy.