24 MAR 2020

KLIK - SATURN. Ofiary epidemii rodem z Czeladzi

Zdjęcie oddziału pierwszej pomocy
w Fort Riley w 1918 roku podczas pandemii grypy hiszpanki.
Domena publiczna.

Rozliczne plagi onegdaj dotykające Czeladź miały wspólną cechę - skazywały na śmierć każdego: bogatego i biednego, uczonego i głupiego, pięknego i brzydkiego, dobrego i złego, młodego i starego. Nikt nie mógł czuć się bezpieczny. Nawet zamknięci w domach, ukrywający się w najtajniejszych kryjówkach, szukający schronienia w kościołach zwykle też ginęli. Nie sposób policzyć ilu czeladzian straciło życie w nierównej walce. Ich nazwiska przepadły w głębinach czasu, lecz zaraza zabierała ze sobą także tych, o których po dziś dzień opowiadają źródła archiwalne.

Oto dwie szlachetne postacie pochodzące z Czeladzi. 46 lat – tyle dokładnie wynosi różnica między ich zgonami. Inne osobowości, inne okoliczności życiowe, to samo zaangażowanie, to samo oddanie na rzecz innych, ta sama śmierć.

Józef Maciej Kapuściński – urodził się 20 lutego 1811 r. w rodzinie Heleny z Kręciszków i Józefa, właściciela domu, składu win węgierskich oraz winiarni. Jego dziad Stanisław sprawował niegdyś funkcję burmistrza Czeladzi, a młodszy brat Mateusz był pierwszym wójtem gminy Gzichów (obecnie stanowiącej jedną z dzielnic Będzina). Józef Maciej Kapuściński ukończył Gimnazjum św. Anny w Krakowie, a następnie podjął studia matematyczne i fizyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. W czasie powstania listopadowego zaciągnął się do wojska polskiego. Brał udział w kilku bitwach m.in. o Olszynkę Grochowską. Po klęsce zbrojnego zrywu nie mogąc z powodów politycznych wrócić do Czeladzi ani wznowić przerwanych studiów skorzystał z pomocy stryja i zamieszkał w znajdującym się w granicach Prus Opolu. Niebawem podjął także studia medyczne na Uniwersytecie we Wrocławiu. Otrzymawszy dyplom doktora medycyny ulokował się najpierw w Poznaniu rozpoczynając praktykę lekarską pod kierunkiem Karola Marcinkowskiego – lekarza, społecznika, filantropa. Potem pracował w Miłosławiu oraz Środzie. Profesję wykonywał nad wyraz rzetelnie i sumiennie, bez reszty poświęcając się pacjentom. Zmarł w Środzie 15 października 1873 r. podczas epidemii cholery jako ofiara swojego zawodu.

Roman Musialik – przyszedł na świat 9 sierpnia 1896 r. w rodzinie robotniczej z ojca Józefa i matki Marii z Rudawskich. Po ukończeniu szkoły nazywanej na „Skałce” wybudowanej ze środków Towarzystwa Górniczo-Przemysłowego „Saturn” kontynuował naukę w Seminarium Nauczycielskim w Ursynowie postanawiając tym samym zająć się zawodowo pracą nauczycielską. Wybuch I wojny światowej zastał Romana Musialika w Czeladzi. W dniu 15 października 1914 r. wstąpił w szeregi Legionów Polskich, lecz z powodu wątłego zdrowia został zwolniony ze służby. Postanowił dalej walczyć, lecz inną bronią – piórem. Nadzwyczajny talent poetycki ujawnił w wieku lat 16. Jego wiersze pełne patriotyzmu urzekały głębokimi uczuciami do Ojczyzny. Prowadził dział literacki w „Kurierze Zagłębia” oraz „Iskrze”, na terenie gminy Koziegłowy organizował polską szkołę, a od 1918 r. piastował stanowisko kierownika jednego z działów Stowarzyszenia Spożywców „Praca” na Saturnie. Zmarł 18 stycznia 1919 r. o godz. 9.30 na grypę hiszpańską. Pozostało po nim kilkanaście tomików przejmujących strof.