24 MAR 2020

KLIK - SATURN. Straż ogniowa na Saturnie

Projekt strażnicy ogniowej na Saturnie.

Projekt strażnicy ogniowej na kopalni „Saturn” powstał w latach 20. XX wieku, wraz z rozbudową przyzakładowego zaplecza mieszkaniowego wokół dawnej Drodze Kopalnianej – obecnie Dehnelów. Autorem projektu był działający na terenie Czeladzi, zdolny i wyróżniający się architekt, Antoni Luft, właściciel własnego Biura Projektowo-Budowlanego z siedzibą w Sosnowcu. W skład dokumentacji projektowej wchodziły w istocie dwa obiekty – właściwa strażnica (obiekt istnieje do dnia dzisiejszego) oraz niewielką, ale opracowaną równie dekoracyjnie, stację pomp, zlokalizowaną nieopodal, w sąsiedztwie domu zbornego.

Oś niewielkiego, piętrowego budynku strażnicy podkreślono gankiem z toskańskimi kolumnami. Nad nimi zakomponowano zwyżkę, zamkniętą trójkątnym szczytem i płaskorzeźbą przedstawiającą atrybuty strażackie. Szczyt wieńczyła niewielka wieżyczka z dzwonem. Skrajne osie budynku podkreślono szerokimi drzwiami garażowymi, a dworkowego charakteru dodawał wysoki dach w typie polskim. Swoją stylistyką budynek idealnie korespondował z neoklasycystycznymi akcentami, zawartymi w innych obiektach wznoszonych przez Towarzystwo-Górniczo Przemysłowe „Saturn” przy ulicy Dehnelów w latach dwudziestych XX wieku.