19 MAJ 2020

KLIK - SATURN. Świat odkrywany.

Chaim Szwajcer. Dwudziestolecie międzywojenne.
Fot. Wilhelm Kidawa. Ze zbiorów Muzeum Saturn.
 Czeladzki Rynek 1917 r. Nieruchomość pod nr 6
należąca do rodziny Chaima Szwajcera.
Fot. Wilhelm Kidawa. Ze zbiorów Muzeum Saturn.

Dnia 19 maja mija 77. rocznica likwidacji czeladzkiego getta, którego teren wyznaczały dzisiejsze ulice: Żytnia, Żwirki i Wigury, Kamienna, Spokojna. Ta okoliczność sprzyja odbudowie pamięci o żydowskich sąsiadach, z którymi przez niewiele ponad wiek czeladzianie dzielili dom. Mimo Zagłady niezmiernie ciekawa opowieść o współ – życiu pełnym jasnych i ciemnych stron nie zamknęła się wciąż pozostając otwartą na teraźniejszość oraz przyszłość. Częścią tej opowieści jest Chaim Szwajcer.

Chaim Szwajcer przyszedł na świat 13 maja 1868 r. w Czeladzi. Przez cały okres dwudziestolecia międzywojennego reprezentował społeczność pochodzenia żydowskiego piastując mandat radnego Rady Miejskiej. Zaliczany był do grona zamożnych i wpływowych Żydów. Wraz z rodziną użytkował nieruchomość usytuowaną na Rynku pod nr 6, na parterze której prowadził sklep z artykułami spożywczymi. W 1942 r. został zamordowany razem z żoną przez niemieckich policjantów.