24 MAR 2020

KLIK - SATURN. Święci od epidemii

Zdjęcia z lat 40. XX w.
z zasobów cyfrowych Muzeum Saturn.
 Zdjęcia z lat 40. XX w.
z zasobów cyfrowych Muzeum Saturn.

Na przestrzeni wieków wraz z rozprzestrzenianiemzarazy potęgował się strach przed jej śmiertelnym żniwem. By go przezwyciężyć wierni zwracali się z modlitwą do konkretnych świętych chroniących odchorób zakaźnych i klęsk żywiołowych. Nie inaczej było w Czeladzi.

Św. Rozalia

W latach 90. XIX w. u zbiegu ulic Będzińskiej oraz Grodzieckiej na posesji Mikołaja i Elżbiety Zdeblów, której spadkobiercą był syn Łukasz wraz z żoną Anną została wybudowana prywatna kapliczka poświęcona św. Rozalii przypuszczalnie za uchronienie rodziny od cholery szalejącej w tym okresie. Murowana i otynkowana, pomalowana na jasny kolor miała kształt słupa stanowiącego zwartą całość z przykryciem w postaci stożkowego daszka, na szczycie którego umieszczony został metalowy krzyż. U stóp kapliczki znajdowały się kamienne schodki, zaś od strony ulicy widniała nisza zamknięta przeszklonymi drzwiczkami skrywająca obraz z wizerunkiem św. Rozalii. Każdego roku, w dniu wspomnienia świętej przypadającego 4 września przy kapliczce odprawiane było nabożeństwo. Taki stan utrzymywał się do jej zburzenia, czyli do początków lat 40. ubiegłego stulecia. Obecnie na terenie Czeladzi istnieje dedykowana św. Rozalii kapliczka domkowa przy ul. Mysłowickiej. Początkowo poświęcona św. Annie, od lat 50. zmieniła patronkę na wybawczynię od zarazy.

Św. Sebastian i św. Roch

Malowidło z wyobrażeniem świętych wstawienników chroniących od epidemii zdobiło wnętrza starego barokowego kościółka. Zapewne więc nasi pobożni przodkowie zwracali się do nich z pieśnią na ustach prosząc gorliwie o opiekę.

Sądzić należy także, że w granicach Czeladzi ustawiane były niegdyś krzyże morowe, które jednak nie zachowały się do czasów współczesnych. Jak głosi tradycja ludowa celem zabezpieczenia się od cholery w czterech rogach danej miejscowości wznoszono krzyże z drzewa osikowego ucinanego bez mierzenia.